Türkiye'nin diplomatik kulislerinde hareketli saatler yaşandı. Türk Dış Politikasının deneyimli ismi Hakan Fidan ile Amerikan mevkidaşı Antony Blinken, başkent Ankara'da bir araya geldiler.

Görüşme öncesinde objektiflere poz veren ikili, ardından resmi temaslara başladı.

Blinken, Orta Doğu bölgesinde bir dizi temas gerçekleştirdikten sonra Türkiye'ye ulaştı. İlk olarak İsrail'in Tel Aviv şehrini ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı, sonrasında Ürdün'ün Amman kentinde İsrail'in Gazze'ye yönelik harekatını bölgedeki dışişleri bakanları ile ele aldı.

Blinken, bölge turunu sürpriz olarak nitelendirilen Batı Şeria ziyareti ile devam ettirdi ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüştü. Bu görüşmenin hemen akabinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne geçen Blinken, burada lider Nikos Hristodulidis ile bir araya geldi. Diplomatik turunu Bağdat'ta sürdüren Blinken, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile de Gazze'de yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdı.

Blinken'ın diplomatik maratonu, Ankara'dan sonra Asya kıtasında devam edecek. Amerikan Dışişleri Bakanı'nın, Japonya'nın başkenti Tokyo, Güney Kore'nin Seul şehri ve Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde de önemli görüşmeler yapması öngörülüyor.

BAŞKENTTE DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Hakan Fidan ile Antony Blinken arasındaki diplomatik görüşme sona erdi. İki bakan, Dışişleri Bakanlığında hem birebir hem de delegasyonlar arası toplantı gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde başlayan ve 2,5 saate yakın süren bu görüşmelerin ardından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Amerikan Dışişleri Bakanı Blinken, temaslarda bulunduğu Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılırken, daha önce gerçekleştirdiği Orta Doğu turundaki görüşmeler de gündemdeki yerini koruyordu.

Blinken'ın bu turu kapsamında önce Tel Aviv'i ardından Amman'ı ziyaret ettiği, bölge ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla İsrail'in Gazze operasyonlarını değerlendirdiği belirtildi.

Sürpriz bir ziyaretle Batı Şeria'da Filistin lideri Abbas ile bir araya gelen Blinken, akabinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne geçerek burada lider Nikos Hristodulidis ile görüşmüştü. Bağdat'ta ise Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya gelerek bölgesel konuları ele aldığı kaydedildi.

Blinken'ın, diplomatik turunu Asya'da sürdürmesi ve Tokyo, Seul ve Yeni Delhi'yi ziyaret etmesi bekleniyor.

Kaynak: AA