Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, tam abluka altında tutulan ve İsrail ordusu tarafından kuşatılan Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da 4 İsrail askerinin etkisiz duruma getirildiğini açıkladı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'nin kuzey sınırında yer alan Beyt Lahiya bölgesinde dört İsrail askerinin ölüm haberiyle gündeme geldi.

İZZEDDİN EL-KASSAM TUGAYLARI'NDAN ASKERİ OPERASYON BİLGİLENDİRMESİ

Söz konusu silahlı grubun Telegram kanalı üzerinden aktardığı bilgilere göre, direnişçilerin bir pusuda İsrail askerlerini hedef alarak "sıfır noktasında" dört askeri etkisiz hale getirdiği ifade edildi. Yine aynı kaynaktan yapılan bir diğer açıklamada, bir İsrail tankına dört füzeyle saldırıldığı ve Gazze'nin kuzey bölgesinde üç zırhlı aracın füze ile vurulduğu bilgisi paylaşıldı.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin bu sabahki açıklamasına göre, Gazze Şeridi'nde yaşanan çatışmalar sonucu dört askerin daha yaşamını yitirdiği ve 31 Ekim'den bu yana toplam kayıp sayısının 23'e ulaştığı bildirildi.

GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILAR VE KAYIPLAR

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, İsrail'in Filistin halkına ve özellikle Mescid-i Aksa gibi kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallerine karşı 7 Ekim sabahı geniş çaplı bir karşılık verdiği belirtiliyor. İsrail ordusunun ise karşı hamle olarak Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırıları düzenlediği kaydediliyor.

İsrail tarafından yapılan açıklamalara göre Gazze'den düzenlenen saldırılarda 315'i asker olmak üzere 1400'den fazla İsrailli hayatını kaybetti, 5132 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre ise İsrail'in Gazze saldırılarında 3760'ı çocuk, 2326'sı kadın olmak üzere toplam 9061 Filistinli öldürüldü, en az 32000 kişi yaralanmış durumda.

Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin 138 Filistinliyi öldürdüğü belirtiliyor.

SAĞLIK TESİSLERİNE SALDIRILAR

Gazze'de, birçok yaralı ve sivilin tedavi gördüğü başlıca sağlık kuruluşlarından Şifa Hastanesi İsrail ordusu tarafından hedef gösterilirken, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri saldırıya uğradı. Filistin Kızılayı'na ait Kudüs ve Endonezya hastaneleri ise çevrelerinin bombalanması sonucu tahliye edilmek zorunda kaldı.

Son olarak, 8 Ekim'den itibaren İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda 52 Hizbullah üyesi ile 4 İsrail askerinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA