Türkiye vatandaşı Yahudi şarkıcı Linet Mor Menashe, ölen İsraillilerin fotoğraflarını yayınlayıp ''Hamas katildir'' sözlerini alıntıladı. Linet'in paylaşımına tepki gösteren çok sayıda kişi ülkeden gitmesini istedi.

Ünlü şarkıcı Linet, 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e saldırılarının ardından Instagram hesabındaki profilini karartmıştı.

Dün Instagram hesabından "Hamas Filistinlilerin kuzeyden geçmesine izin vermiyor", "Hamas katildir" paylaşımlarını alıntılayan Linet’e çok sayıda takipçisi tarafından yorum yağdı.

Çok sayıda kişi paylaşımın altına Linet'in ülkeden gitmesi gerektiğini söyleyerek tepki gösterdi.

İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar her geçen gün şiddetini artırırken, bombaların hedefinde bu defa bir hastane vardı. Gazze'ye hava saldırıları düzenleyen İsrail, son olarak insanlık dışı bir suç işleyerek "Ehli Baptist Hastanesi"ni vurdu.

Hasta ve yaralıların yanı sıra günlerdir süren bombardımandan kaçıp buraya sığınan yüzlerce kişinin sığındığı hastane saldırının ardından can pazarına dönüştü.

Can pazarının yaşandığı katliama tepkiler çığ gibi büyürken birçok kişi İsrail'e tepki gösterdi.

Sanat dünyasının da ayağa kalktığı saldırı sonrasında Türk kökenli Yahudi şarkıcı Linet'in paylaşımı sosyal medya kullanıcılarını çileden çıkardı.

Hastane saldırılarıyla ilgili tek bir paylaşım dahi yapmayan Linet'in "Hamas katildir" şeklindeki paylaşımları büyük tepki topladı.

İşte Linet'e tepki gösteren isimlerden bazıları;

2000'li yıllarda ekranlarda fırtına gibi esen Popstar adlı yarışmayla adını duyuran ve daha sonrasında tüm kariyerini geride bırakarak tesettüre giren, adını değiştiren Mekselina İslam da Linet'e sosyal medya hesabından ateş püskürdü.

Maneviyata yönelerek kendisine bambaşka bir hayat çizen İslam, Linet'e seslenerek şöyle konuştu:

"İsrailli şarkıcı Linet'i bu ülkede biz meşhur ettik. Biz destekledik. Az önce baktım hikayesinde açık açık İsrail'i destekleyen paylaşımlar yapıyor?

Suç kimde? Ülkemizden ekmek yiyip hala burada konserler verecek mi?" ifadelerini kullandı.

Linet'e çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi; İşte onlardan bazıları...

LİNET GELEN TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA YAPTI

Şarkıcı Linet yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; 

"Bu kadar acı yaşanırken kendimi ifade etmek zorunda kalmak bile acının başka bir şekli diye düşünüyorum. Ama bunu yapmak zorundayım" diyerek başlayan Linet, şöyle devam etti:

Ben 500 sene önce daha Osmanlı İmparatorluğu zamanında Türkiye’ye gelmiş olan atalarımdan beri bu topraklarda yaşayan Yahudi bir ailenin ferdiyim. 30 senedir sanatını bu topraklarda icra eden, ekmeğini bu topraklardan kazanan, bu ülkede vergisini ödeyen bir Türk vatandaşıyım. Bizler bu topraklarda Müslüman'ı, Hristiyan'ı, Yahudi'si her zaman dostça, kardeşçe yaşadık, komşuluk yaptık. Bundan sonra da bu şekilde yaşamaya devam edeceğiz. Günlerdir devam eden bu vahşeti ben de hepiniz gibi iliklerime kadar yaşadım ve yaşıyorum. Yapılan bu zulmün, akan bu kanın her iki taraf içinde bir an önce son bulması tek temennimdir."

Benim de aile bireylerim, küçük yeğenlerim, dostlarım şu an savaşın ortasında. Savaşın kazananı olmaz. Akan kanın dini, dili, ırkı olmaz! Beni de böyle bir konuyla taraf gösterip yargılayıp hedefe koymanın vicdanı olmaz... Yorumlarınızı yaparken sizleri vicdanlı ve sağduyulu olmaya davet ediyorum. Dileğim bir an önce akan kanın durması ve bu savaşın son bulmasıdır. Tüm ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum." dedi.