Dün gece serbest bırakılan 85 yaşındaki Yochaved Lifshitz, Hamas’a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde tutulduğu süre boyunca Gazze’deki tünellere tanık oldu. Yochaved Lifshitz, Tel Aviv'de yer alan Ichilov Hastanesi’nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yochaved Lifshitz, Gazze'deki tünelleri "karmaşık labirentlere", "örümcek ağlarına" benzeterek, esir tutuldukları süre zarfında kendilerine çok iyi muamele edildiğini, doktorların sürekli sağlıklarıyla ilgilendiğini ve ilaçlarının ihmal edilmediğini ifade etti. Yochaved Lifshitz, "Birlikte olduğumuz 25 kişi ilk olarak geniş bir odada toplandı. Kısa bir süre sonra ayrı odalara alındık. Sürekli bir doktor bizi kontrol ediyor, gerektiğinde ilaç sağlıyordu. Toplamda beş kişiydik ve her birimizi bir görevli koruyordu. İlgilenmeleri ve tavrı olumluydu" diye aktardı.

Yochaved Lifshitz, "Bize, Kur'an'a inanan insanlar olarak bize zarar vermek istemediklerini belirttiler. Onlar ne yiyorsa, biz de aynısını yedik" dedi.

GÜVENLİK BARİYERİ BAŞARISIZ OLDU

Yochaved Lifshitz, 7 Ekim'de Kassam Tugayları'nın İsrail'in Gazze sınırındaki bariyeri aşmasını işaret ederek, "500 milyon dolar değerindeki bu bariyerin hiçbir işe yaramadığını" vurguladı. İsrail'in bu durumu yeterince ciddiye almadığını belirten yaşlı kadın, "Bizi kendi topraklarına soktular, evlerimizi ve ailelerimizi hedef aldılar. Sonrasında tünellere sürüklendik. Tünellerdeki yolculuk oldukça zordu" şeklinde konuştu.

Hamas yetkilileri tarafından dün gece serbest bırakılırken elini sıkan yaşlı kadın, "Neden tokalaştınız?" sorusuna, "Bizim ihtiyaçlarımızı karşıladılar ve bize çok iyi davrandılar. Ne yedilerse biz de aynısını yedik. Peynir ve salatalık yediler. Biz de yedik." dedi.

KASSAM, İKİ ESİRİ SERBEST BIRAKTI

İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün Mısır ve Katar'ın arabuluculuk çabaları sonucunda Yocheved Lifshitz ve Nurit Yitzhak adlı iki esiri "tek taraflı" olarak serbest bıraktı. İsrail'le yapılan anlaşmalara rağmen, "insani sebeplerden" iki sivili serbest bıraktıklarını belirttiler.

Yocheved Lifshitz ve Nurit Yitzhak, dün Kızılhaç yetkilileri aracılığıyla Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı. Mısır televizyonları bu iki yaşlı kadının kapıda alınışını yayınladı. Videoda, kadınların Kassam Tugayları üyeleriyle normal ve dostane ilişkiler kurduğu görülüyordu.

Rehinelerle Kassam Tugayları mensuplarının samimiyet kurduğu anlaşılıyordu. Görüntünün sonunda yaşlı kadın, Kızılhaç yetkililerine doğru yürürken geriye dönerek Kassam Tugayları mensuplarını selamlıyor ve tokalaşıyordu.

Kassam Tugayları mensubunun ise yaşlı kadına tokalaşarak karşılık verirken anlık olarak elini başına doğru götürdüğü görülmüştü.

İSRAİL-GAZZE ÇATIŞMALARINDA SON DURUM

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e "Aksa Tufanı" adında geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den İsrail'e roket yağmuru başladı ve Filistinli gruplar Gazze-İsrail sınırında baskınlar gerçekleştirdi. Sonrasında, İsrail topraklarına girdiler ve birçok askeri ve sivil esir aldılar.

İsrail ordusu ise Gazze'ye hava saldırıları başlattı. Şu ana kadar bu saldırılarda 308'i asker olmak üzere 1.400 İsrailli hayatını kaybetti ve 5.132'si yaralandı. İsrail ise, savaş suçu işleyerek, Gazze'de 5.791 kişiyi öldürdü ve 16.000'den fazla insanı yaraladı. İşgal altındaki Batı Şeria'da 90'dan fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi. Bu süre zarfında, 24 gazeteci, çoğu İsrail bombardımanında olmak üzere, hayatını kaybetti.

Kaynak: AA