Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı olan Musa Ebu Merzuk, son zamanlarda yaşanan gelişmelerle ilgili Al Jazeera televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu.

Merzuk, "Beklentilerimizin altında bir destek gördük, özellikle Hizbullah ve Batı Şeria'daki bazı gruplardan. Filistin yönetiminin sergilediği tavır bizi oldukça şaşırttı ve hayal kırıklığına uğrattı." diye konuştu.

Merzuk ayrıca, Filistin yönetimi içerisinde olumlu seslerin yanı sıra, kendi ajandalarını ilerletmeye çalışan bazı seslerin de olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: "Bize gelen bilgilere göre, bazı Filistin yönetimi yetkilileri ve Arap ülkeleri Batı'ya 'Hamas'ın sonlandırılması' yönünde gizli çağrılarda bulunmuş."

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARIN SON BİLANÇOSU

7 Ekim'de, Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik geniş çaplı saldırıları sonrasında, İsrail de Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

İsrail yetkilileri, Gazze'den yapılan saldırılarda 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze'deki sağlık yetkilileri ise, İsrail'in hava saldırılarında 8.005 kişinin öldüğünü, bu ölümlerin 3.342'sinin çocuk, 2.262'sinin kadın olduğunu belirtti. Yaralı sayısının ise 20.242 olduğu ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarında ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli hayatını kaybetti, 1.900'den fazla kişi yaralandı.

Ayrıca, Gazze ve Lübnan'daki çatışmalarda toplamda 35 gazeteci yaşamını yitirdi.

Gazze'de iletişim altyapısı, İsrail'in sürekli bombardımanları sebebiyle ciddi hasar gördü. Cep telefonu, sabit hat ve internet hizmetleri neredeyse tamamen durdu.

26 Ekim'de İsrail ordusu, Gazze'ye karadan yapılan saldırıları yoğunlaştırdı ve hava saldırılarına da hız kattı. Gazze'deki en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi, İsrail ordusu tarafından bombalandı.

Kaynak: AA