Acı olay, Samsun’un Atakum ilçesinin İstiklal Mahallesi'nde 31 Ocak'ta meydana geldi. Alınan bilgiye göre, 17 yaşındaki T.S., annesi G.S.'den (56) para ve sigara isteyen abisi A.K.S.'nin (31) “Bu kadını öldüreceğim” diye bağırdığını ve annesinin feryadını duyunca, eline bıçak alıp yardımına koştu. Bu sırada abisinin annesini yumrukladığını gören lise son sınıf öğrencisi T.S., annesini kurtarmak için bıçakla abisine saldırdı. 7 yerinden bıçaklanan A.K.S., ambulansla özel bir hastaneye kaldırıldı. Ağır yaralanan A.K.S., ameliyata alındı ancak yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Anne G.S. ise darp sonucu kafasından yaralandı.

"ANNEM 'OĞLUM YETİŞ, BU BENİ ÖLDÜRECEK' DİYE BAĞIRDI"

T.S., polis tarafından gözaltına alınıp Samsun Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. T.S., Çocuk Şube Müdürlüğü’nün ardından 1 Şubat'ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Kavak Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi. T.S. hakkında Samsun 4. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 14 Mart'ta görülen davanın ilk duruşmasında kendini savunan T.S., “Olay sırasında odamdayken abimin ‘bu kadını öldüreceğim' diye bağırdığını duydum. Annemin 'oğlum yetiş bu beni öldürecek’ diye sesini duyunca yardımına koştum. Abime sarıldım ancak beni odadan itti. Annemi kurtarmak için abimin kolunu tutunca beni tekrar itti. Ben de abimin odasındaki dolaptan bıçağı aldım. Abime bıçağı göstererek annemi bırakmasını istedim. Bu sırada abim bana saldırdı. Gözlerimi kapatarak kendimi korumak için bıçağı rastgele sallamaya başladım. Annem, abimin yarasına tampon yaparken ben de ambulansı ve polisi arayıp yardım istedim. Abimi öldürmek gibi bir amacım yoktu. Abim uyuşturucu kullanınca ikinci bir kişiliğe geçiyordu. Başka bir kişiliğe sahip oluyordu. Öldürmek amacım yoktu, pişmanım” dedi.

ANNE G.T. "ÇOCUĞUM BENİ KURTARMAK İSTEDİ" DEDİ

Anne G.T. ise, “Çocuğum tamamen beni kurtarmak için hareket etti. Sesimi duyunca geldi. Oğlumdan şikayetçi değilim. Oğlumun cezalandırılmasını istemiyorum. Ne olur oğlumu kurtarın” diye konuştu. Savcı mütalaasında sanığın, bıçak darbelerinden 3'ünün ölümcül bölgelerde olmasından dolayı meşru müdafaa sınırlarının yasal koşulların oluşmaması ve ağır haksız tahrik altında kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.

OLAYDA NEFSİ MÜDAFAA VARDI

T.S.'nin avukatı Giray Güneş ise, “T.S. annesini kurtarmak için hareket etmiş. Olay anında korku ve panik içinde sınır aşılmış olabilir. Müvekkil polis ve ambulansa haber vermiş. Annesini ile ağabeyinin yarasına tampon yapmış. Kesinlikle müvekkilimin öldürme kastı yoktur. Hakkında beraat kararı verilmesini ve tutuksuz yargılanmasını talep ederiz. Lise son sınıf okuyan ve üniversite sınavına girecek bir çocuktur. Beraatını ve tahliyesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu. Mahkeme, T.S.'nin “nefsi müdafaa şartları altında abisini öldürdüğü” kanaatine vararak oy çokluğuyla beraatına ve tahliyesine karar verdi.

"HALA ANNEMİN 'BENİ KURTAR' SÖZÜ KULAKLARIMDA"

Duruşma savcısı dava dosyasını istinaf mahkemesine taşıdı ve mütalaası doğrultusunda lise öğrencisinin cezalandırılmasını istedi. Samsun Bölge Adliyesi 1. Ceza Dairesinde bugün davanın duruşması yapıldı. Tutuksuz bulunan T.S. ile avukatı Giray Güneş, anne ve kız kardeşi duruşmada hazır bulundu. Duruşmada ifade veren T.S., “Ben kasten birşey yapmadım. Panik halindeydim. Hala annemin 'beni kurtar' sözü kulaklarımda” şeklinde konuştu.

"VERİLECEK CEZA TOPLUMSAL VİCDANI ETKİLER"

T.S.'nin avukatı Giray Güneş ise, “Müvekkilim öğrencidir. Annesinin 'oğlum beni kurtar, beni kesecek' çağlığıyla yardımına koşmuştur. Abisinin annesinin kafasına yumrukla vurduğu esnada abisini annesinin üzerinden alamayınca, zayıf, çelimsiz kanser hastası annesinin canını kurtarmak için hareket etti. Kesinlikle öldürme kastı yoktur. Olay sonrası abisinin yarasını tampon yaptı. Ambulansa ve polise haber verdi. Toplumsal vicdan, toplumsal ahlak açısından yerel mahkemede verilen karar uygulansın. Yerel mahkemenin beraat kararından sonra sosyal medyada yapılan yorumlar dikkate alındığında verilecek ceza toplumsal vicdanı etkileyecektir. Adil karar olmayacaktır. Annesini son vurulacak bir darbeyle öldürmekten son anda kurtardığı, meşru müdafaadaki sınırı korkuyla panikle ancak ve ancak aşılabildiği. Cumhuriyet savcısının istinaf talebinin reddine ve beraat kararının onanmasına talip ederiz” dedi. Samsun Bölge Adliyesi 1. Ceza T.S.’yi 10 yıl hapis cezasına çarptırdı ancak tutuklamadı.