Küresel iklim değişikliği son zamanlarda etkisini göstermeye başladı. Akdeniz kıyılarında yüzlerce denizanası sahile vururken, korkutan görüntülere bir yenisi de Hatay'ın Samandağ ilçesinde eklendi. 

11-12

DENİZ KIYISI ÖLÜ DENİZANALARIYLA KAPLANDI

Akdeniz’e kıyısı olan Samandağ ilçesinde sahil ölü denizanalarıyla kaplandı. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde kıyıya vuran denizanaları gözle görülür seviyede arttı.

12-7

"DİĞER SAHİLLERDE DE AYNI ŞEYİ GÖREBİLİYORUZ"

Biyolog Dr. Samim Kayıkçı, denizanalarının balık yumurtalarını ve balık yumurtalarını yediklerine dikkat çekerek şöyle konuştu:
"Günümüzde küresel iklim değişikliği etkisini her zamankinden daha fazla göstermeye başladı. Bugün Samandağ sahillerinde sahil boyunca denizanaları kıyıya vurmuş durumda. Bu sadece bizim sahile özgü bir durum değil. Bunun dışında diğer sahillerde de aynı şeyi görebiliyoruz. Bunun sebebi küresel iklim değişikliği, deniz yüzeyinin ısınmasıyla birlikte bu canlıların sayısı arttı.

13-4

"BALIKÇILIK AÇISINDAN CİDDİ SIKINTILARA YOL AÇABİLİR"

Tabii bu bizim önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntılara sebep olacak bir durum. Çünkü denizanaları özellikle balık yumurtalarını ve yavrularını yiyor. Bu balıkçılık açısından ciddi bir sıkıntıya neden olabilir. Bize onun dışında özellikle turizm bölgelerinde denizanalarının çok fazla olması turizm faaliyetlerini ciddi bir şekilde olumsuz etkileyecek bir durum."

Editör: Sinan Turp