Örgüt içerisinde bazen “İhsan” bazen de “Ahmet” kod adlarını kullanan hücre sorumlusunun, ByLock uygulamasını etkin şekilde kullandığı tespit edildi. Sürekli yer değiştiren hücre sorumlusu, kayıtsız adreslerde saklandı ve yakalanmamak için çoğu kez eşkal değiştirdi.

BAZEN “İHSAN” OLDU, BAZEN “AHMET”!

İstanbul’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY), İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı İstihbarat Şube ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, C. U. adlı FETÖ üyesi kıskıvrak yakalandı. 2016’daki hain darbe girişiminden bu yana firari olarak aranan örgütün Jandarma Genel Komutanlığı’ndan sorumlu “askeri mahrem imamı”nın, sahte kimlik kullandığı belirlendi. Örgüt içinde “İhsan” ve “Ahmet” kod adlarını kullanan hücre sorumlusunun, yoğun olarak kullandığı ByLock uygulamasını bazı örgüt mensuplarına da yüklediği öğrenildi.

FETÖ'nün mahrem imamı yakalandı - görsel 2

KAYITSIZ ADRESLERDE KALARAK İZİNİ KAYBETTİRMEYE ÇALIŞTI

Hücre sorumlusunun örgütsel faaliyetlerine aktif halde devam ettiğini belirleyen emniyet güçleri, zanlının İstanbul’da olduğunu ve sık sık yer değiştirdiğini tespit etti. Son olarak izine İstanbul’da ulaşılan FETÖ imamının, kayıtsız adreslerde saklandığı anlaşıldı. “Mahrem imam”ın asıl mesleğinin öğretmenlik olduğu öğrenildi. Zanlının sahte kimlik kartıyla dolaştığını öğrenen polis, hücre sorumlusunun kullandığı araç gereçlerin polisiye soruşturmalardan geçmemiş kişiler üzerine kayıtlı olduğunu belirledi.

“MAHREM İMAM”IN SON İZLERİ SANCAKTEPE’DEYDİ

FETÖ’ye yönelik düzenlenen daha önceki operasyonlarda yakalanan, 30’u aşkın şüphelinin ‘tanık’ ifadelerinde adı sıkça geçen hücre sorumlusu C.U.’nun son kullandığı adresi tespit eden İstanbul Emniyeti harekete geçti. Kripto haberleşme programı Bylock‘u yoğun olarak kullandığı açıklanan C. U. Sancaktepe ilçesinde bir sitede, yalnız yaşadığı daireye yapılan baskınla yakalandı.

POLİSTEN KAÇMAK İÇİN “OPERASYONEL HAT” KULLANDI!

Örgütün Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki askeri yapılanmasını yöneten zanlının, FETÖ fertlerinin kullandığı gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu aktarıldı. Öte yandan bu uygulamayı diğer örgüt mensuplarına da yüklediği ifade edildi. Zanlının ayrıca takibe takılmamak için örgüt içerisinde diğer FETÖ’cü kişilerin sıkça başvurduğu “operasyonel hat” olarak tabir edilen iletişim yöntemlerini kullandığı belirlendi.

FETÖ'nün mahrem imamı yakalandı - görsel 3

ZANLI C.U. “SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ”NDEN TUTUKLANDI

Zanlının 2016’daki hain darbe girişimi sırasındaki rolü ve görevi hakkında ayrıntılı bilgi paylaşılmadı. Bununla beraber söz konusu tarihlerde KHK ile ihraç edilen C. U., polis tarafından gözaltına alındıktan sonra Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Yedi yıl boyunca her yerde aranan “askeri mahrem imam”, polisteki sorgusunun ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Hücre sorumlusunun, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından “Silahlı Terör Örgütü Üyeliği“ suçundan tutuklandığı ve cezaevine gönderildiği öğrenildi.