Lübnan merkezli Hizbullah, son operasyonlarında İsrail'e ağır darbe indirdiklerini iddia ederek, 120 İsrail askerinin etkisiz hale getirildiğini, 9 tankın yok edildiğini ve bir insansız hava aracının havada imha edildiğini belirtti.

Hizbullah'ın açıklamalarının yanı sıra, örgüte yakın al-Manar televizyonu, İsrail güçleriyle olan 23 günlük çatışma detaylarına dair özel bir infografik yayınladı.

Bu bilgilere göre, 8 Ekim tarihinden itibaren Hizbullah, İsrail'e karşı 105 farklı saldırıda bulundu. Bu saldırılarda İsrail'in istihbarat, iletişim ve radar sistemlerine ciddi zarar verildiği öne sürüldü. Yayınlanan verilere göre, askeri personeli taşıyan iki araç, iki Hummer ve 9 tankın imha edildiği, toplamda 120 İsrail askerinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Saldırılar sonucu 105 askeri pozisyonun vurulduğu, 69 iletişim altyapısının tahrip edildiği ve 140 güvenlik kamerası ile 17 sinyal bozucu sistemin tamamen yok edildiği aktarıldı.

İsrail'in kuzey bölgelerinde, Hizbullah'ın yaptığı bu operasyonlar neticesinde, 28 Yahudi yerleşim biriminin tahliye edildiği ve 65 bin yerleşimcinin daha güvenli bölgelere yönlendirildiği de açıklandı.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARDA GÜNCEL DURUM

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim tarihinde İsrail'in Filistin'e ve kutsal alanlara yönelik ihlallerini gerekçe göstererek saldırıya geçtiğini duyurdu. İsrail ordusu da buna karşılık Gazze'ye yoğun hava bombardımanında bulundu.

İsrail tarafından yapılan açıklamalarda, Gazze'den düzenlenen bu saldırılar sonucu 317'si asker olmak üzere toplamda 1400'den fazla İsraillinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Ayrıca bu saldırılarda 5.132 kişi yaralandı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'deki el-Kassam Tugayları'nın denetiminde 240 İsraillinin esir tutulduğunu ifade etti.

Diğer yandan, Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu 3.542'si çocuk, 2.187'si kadın olmak üzere toplam 8.525 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve 21.643 kişinin yaralandığını açıkladı.

İşgal altında bulunan Batı Şeria bölgesinde de İsrail ordusu ve Yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 126 Filistinlinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 2.000 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

İsrail'in 26 Ekim'de Gazze'ye karadan yaptığı operasyonların şiddetini artırarak devam ettiği, Şifa Hastanesi gibi büyük sağlık kuruluşlarının da hedef alındığı aktarıldı.

Son olarak, 8 Ekim tarihinden bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında süregelen çatışmalarda, 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askerinin yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: AA