Başta HSBC’de varlığı bulunan ya da borç ilişkisi olan Türkiye müşterileri olmak üzere ekonomi ve finans çevrelerinin merak ettiği “HSBC’ye ne oldu? HSBC Türkiye'den çekildi mi? HSBC Türkiye'den çıkıyor mu? HSBC Türkiye'den neden çekildi? HSBC Türkiye'deki şubelerini kapatıyor mu?” sorularının cevabını HSBC Holdings PLC’nin Türkiye birimi verdi.

Bloomberg’in soruları üzerine HSBC Holdings PLC’nin Türkiye’den yapılan açıklamada, Türkiye’de bulunan 23 şubeyi kapatma kararı alındığı bildirildi.

HSBC’den yapılan açıklamada, bankanın birikim yönetimi ve bireysel bankacılık alanındaki faaliyetlerini gelecekteki büyüme fırsatlarından daha verimli olarak yararlanabilmek için yeniden tasarlandığını, küresel ve kurumsal bankacılıkta odaklarını ve hizmetlerini kararlı bir biçimde devam ettirdiklerini duyurdu.

HSBC, karar doğrultusunda alınan aksiyonların HSBC’nin etkinliğini daha da artıracağını, faaliyetlerini optimize edeceğini ve müşterilerine Türkiye’deki 44 şubesiyle en iyi bankacılık hizmetini sunmaya devam edeceğini bildirdi.

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) verilerine göre, eylül ayı itibarıyla HSBC’nin Türkiye’de 67 şubesi bulunuyor ve 1712 çalışanı istihdam ediyordu. HSBC açıklamasında yeni düzenlemelerin ardından çalışan sayısının ne olacağı açıklanmadı.

HSBC'NİN KÜRESEL ETKİSİ

Birleşik Krallık merkezli olan HSBC, çok uluslu bir bankacılık ve finansal hizmetler şirketi olarak tanımlanır. 1865 yılında Hong Kong'da kurulan bu banka, bugün dünyanın en büyük bankacılık grupları arasında yer alıyor.

HSBC'NİN KÜRESEL AĞI

HSBC'nin küresel ölçekteki varlığı dikkat çekici; 65 ülkede yaklaşık 3,900 ofise sahip olan şirket, Afrika, Asya, Okyanusya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika bölgelerindeki 38 milyon müşterisine hizmet veriyor.

HSBC'NİN FAALİYET ALANLARI VE HİZMETLERİ

Şirketin temel faaliyet alanları arasında bankacılık, yatırım, sigorta ve özel bankacılık hizmetleri bulunuyor. Bu alanlarda sunduğu geniş yelpazeli hizmetlerle HSBC, finans sektöründe önemli bir konuma sahip.

HSBC'NİN TÜRKİYE'DEKİ VARLIĞI

Türkiye'de 1990 yılından itibaren faaliyet gösteren HSBC, özellikle Kurumsal Bankacılık ve Yatırım Bankacılığı, Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi alanlarında hizmet sunarak yerel pazarda da etkili bir rol oynuyor.