Cumhur İttifakı'nın İBB Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir etkinlikte yerel seçimlere ilişkin konuştu. Mevcut İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki gösteren Kurum, İmamoğlu'nu sert sözlerle eleştirdi.

"BİR GÜN ELBETTE KUDÜS ÖZGÜR KALACAK"

Kurum, tüm İslam aleminin Berat Kandilini kutlayarak başladığı konuşmasında, bu mübarek gecenin İslam dünyasındaki tüm mazlumların kurtuluşuna vesile olması dileğini paylaştı. Mübarek günde en büyük dualarını, 7 Ekim'den bu yana on binlerce masumun katledildiği Gazze'nin bir an önce özgürlüğüne kavuşmasına ettiklerini aktaran Kurum, "Kundaktaki bebekleri öldüren, sokaktaki çocukları katleden İsrail'i, Sancaktepe'den bir kez daha lanetliyorum. Zulümle abad olunmaz. Bir gün elbette Kudüs özgür kalacak. Bir gün elbette Gazze'nin kumsallarında çocukların kahkahalarını yeniden duyacağız." diye konuştu.

"MUHSİN YAZICIOĞLU'NU RAHMETLE VE SAYGIYLA YAD EDİYORUM"

Katılımcılarla Filistin'in özgürlüğü için dua eden Kurum, katılımcılara Sivas'ın en büyük destekçisi, Anadolu aşığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını, sevgilerini, muhabbetlerini ilettiğini söyledi. Kurum, Büyük Birlik Partisinin (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu anarak, "Bu anlamlı buluşma vesilesiyle ömrü boyunca dik duruşunu bozmayan Şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nu rahmetle, özlemle, saygıyla yad ediyorum. Muhsin ağabeyimiz, yüreği milleti için çarpan, bütün mesaisini canından öte çok sevdiği vatanı için harcayan yiğitti. Allah mekanını cennet eylesin." ifadelerini kullandı.

"KANDİL UZLAŞISININ ADAYI İMAMOĞLU'DUR"

Sivas'ın istiklalin, Cumhuriyet'in teminatı olduğunu, Sivas'a tam 30 dev eser armağan ettiklerini ve Sivaslıların desteklerini aldıklarını anlatan Kurum, şöyle devam etti; "Daha dün burada Sancaktepe'de ne yaptıklarını gördük. Medyaya da yansıdı; kurdukları Kandil ittifakının bayrakları meydanda sallandı. İnanın artık mızrak çuvala sığmıyor. Çünkü Kandil ittifakının küçük ortağı da bunu ayan beyan itiraf etti. Artık gizledikleri ittifak tamamen gün yüzüne çıktı. Bunlar Fatih'in emaneti İstanbul'u Kandil uzlaşısıyla paylaşmak istemektedirler. Her gün pazarlıklar yapılmakta, meclis üyelikleri, adaylıklar dağıtılmaktadır. Kandil uzlaşısının adayı İmamoğlu'dur. Siyasi hırsları uğruna İstanbul'u bu pazarlıkların konusu yapmaktadır."

"İSTANBUL'U KİMSEYE PARÇALATMAYACAĞIZ"

Bir gazetecinin, "İmamoğlu'nun kendisine yönelik eleştirileri iftira olarak değerlendirdiğini" söylemesi üzerine Kurum, "İstanbul'a, Sancaktepe'ye bir eser mi yaptınız? İstanbul'a bir hizmet mi getirdiniz ki söyleyeceksiniz? Söyleyebileceğiniz hiçbir şey olmadığı için ancak işte böyle bahaneler, iftiralar, dedikodular... Farklı gündemlerle İstanbul'u meşgul ettiniz 5 yıl. Yeter, maskeniz düştü, İstanbullular gördü. CHP'yi birbirine kattınız, İstanbul'a hizmet etmediniz, İstanbul'un kaynaklarını kendi ikbaliniz için harcadınız ve bölme, parçalama konusunda gerçekten yetkinsiniz ama biz İstanbul'u kimseye parçalatmayacağız, böldürmeyeceğiz." dedi.

METRO AÇILIŞINDAKİ DAVET TARTIŞMASI

Ekrem İmamoğlu'nun, "Başkanlığı döneminde ilk defa davet aldığı ve Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistem hattı açılışına katılacağı" söylemini de yanıtlayan Kurum, şöyle devam etti; "Tabii ki biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yaptığı metro açılışına gideceğiz ve büyük bir coşkuyla da inşallah İstanbullu kardeşlerimizle birlikte olacağız. Şimdi başkan İstanbul'da yaşamadığı için hayali davetler yapıyor kendi kendine. Ben dün bakanımızla beraberdim, kendisine herhangi bir davet yapılmamış. Zaten 5 yıldır yeni mi aklı başına gelmiş? Yani 5 yıldır hiçbir protokole uymayan, bu manada İstanbul'un hizmetlerinden mutlu olamayan bir başkandan bahsediyoruz. Bugün kalkmış ne hikmetse yine bir polemik ve plan peşinde, oradaki gündemi değiştirme peşinde, 'Davet edildim, edilmedim.' Yani davet edilsen ne olur, edilmesen ne olur? Sen 5 yıldır zaten İstanbul'u üzdün, İstanbul için hiçbir yatırımı yapmadın. Şimdi kalkmış efendim 'davet edildim, edilmedim' siyaseti yapıyorsun. Ne siyasetidir bu? Şimdi ya git işine bak. Hepimiz seni öğrendik, ne yapmaya çalıştığını da biliyoruz. Boşuna böyle farklı senaryolar, işte öyle ajanslar üzerinden siyasi tezgahlar ve senaryolar üzerinden İstanbulluyu, İstanbulluları aldatmaya kalkmasınlar. Dolayısıyla işiniz varsa, bir hizmetiniz varsa onu göğsünüzü gere gere anlatabilirsiniz."
 

Editör: Sinan Turp