İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma neticesinde İstanbul ve Kırklareli'nde operasyon düzenlendi.

Operasyonda terör örgütü PKK/KCK'nın "KCK/TDÖ" siyasal alan yapılanması içerisinde faaliyet gösterdikleri, tutuklu ile hükümlü örgüt mensupları için yardım topladıkları tespit edilen 26 şüpheliden 20'si gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında yer alan HDP il yöneticisi M.F'nin öğretmenlik görevinden Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildiği, terör örgütü PKK'nın dağ kadrosundaki üyelerinin saklanmasına ve yurt dışına çıkmalarına yardımcı olduğu belirlendi.

Gözaltına alınanlar arasında HDP'nin Pendik ilçe yöneticisi O.E, Tuzla ilçe yöneticisi M.A, eski Tuzla ilçe yöneticisi F.S, eski HDP Tuzla ilçe yöneticisi E.G, Bakırköy ilçe yöneticisi G.Y. ve Demokratik Alevi Derneği yöneticisi K.D'nin de bulunduğu öğrenildi.

Savcılık tarafından yapılan incelemede şüphelilerin terör örgütüne katılımları teşvik etmek, cezaevindeki örgüt üyelerinin motivasyonunu yüksek tutmak için mektup yazmak, örgüte finans desteği temin etmek gibi faaliyetlerde bulundukları anlaşıldı.

20 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.