Ramazan ayının başlangıç tarihi ile birlikte ilk teravih namazın ne zaman kılınacağı, ilk sahur günü ve ilk iftar saati araştırılıyor. Oruçlar ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? Müslümanlar, “Ramazan ne zaman, sahura ne zaman kalkılacak?” sorularının yanıtlarını merak ediyor.

Ramazan Ayi Ne Zaman Basliyor Ilk Oruc Sahur Ve Teravih Hangi Gun 2024 Diyanet Takvimi Ile Il 4Mart2024 3

On bir ayın sultanı'nın gelmesine çok az bir zaman kaldı. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlayacak? Orucun ilk günü ne zaman? İlk iftar en erken nerede yapılacak? İlk sahur saat kaçta? Ramazan Bayramı ne zaman? İşte detaylar..

2024 Ramazan Ayı Diyanet Takvimi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan takvime göre üç aylar 12 Ocak tarihinde başlamıştı. Recep ayı ile başlayan üç aylardan Ramazan ayı bu yıl da heyecanla bekleniyor. Müslümanlar, “Ramazan ne zaman, ilk oruç hangi gün tutulacak?” sorularının yanıtlarını araştırıyor.

Ramazan Pi̇desi̇ 10

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini takvimiyle birlikte Ramazan ayının başlangıç tarihi belli oldu. Ramazan ayı bu sene 11 Mart günü başlayacak. 2024 Ramazan ayının birinci günü pazartesiye denk geliyor.

İLK SAHUR NE ZAMAN?

İlk sahur ne zaman yapılacak, hangi gün oruca kalkılacak? soruları, yaklaşan ramazan ayı ile birlikte merak edilen konular arasında yerini aldı. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazanın ilk orucu için 1O Mart'ı 11 Mart'a bağlayan gece (pazar gününü pazartesiye bağlayan gece) sahura kalkılacak.

ramazan-ayi-oruc-tutmak-18122023-10

2024 İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak?

İlk teravih ne zaman kılınacak? sorusuna yanıt aranıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini takvimi göre 2024 yılı Ramazan ayının ilk teravih namazı 10 Mart Pazar günü, yatsı namazını müteakiben camilerde ve evlerde kılınabilecek.

ramazan-ayi-oruc-tutmak-18122023-6

İLK İFTAR NE ZAMAN?

İlk iftar, 11 Mart 2024 pazartesi günü akşam yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Gürhan Eren, yaptığı açıklamada, ramazanın başlayacağı 11 Mart Pazartesi ilk imsakın Iğdır'da saat 04.52'de, son imsakın Çanakkale'de saat 06.02'de olacağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronomu Gürhan Eren, ilk iftarın 18.13'te Iğdır'da, son iftarın 19.24'te Çanakkale'de yapılacağını belirtti.

EN KISA, EN UZUN ORUÇ NEREDE TUTULACAK?

En kısa nerede oruç tutulacak? En uzun süren oruç hangi ilde? merak ediliyor. Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamaya göre; Artvin, Kastamonu, Kırklareli, Samsun, Zonguldak ve Sinop'ta 13 saat 23 dakika ile en uzun, Adana, Antalya, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kilis, Mardin, Muğla, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'da ise 13 saat 20 dakika ile en kısa oruç tutulacağı bildirildi.

2024 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2024 yılında Ramazan Bayramı, 10 Nisan tarihinde başlayacak. 10-11-12 Nisan 2024 tarihleri Ramazan Bayramı olarak idrak edilecek. 

Editör: Nurseli Fırat