Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey yaşamını yitirdi. Uzun yıllar Belçika’da yaşayan Özbey’in, Papa 2. Jean Paul’e yapılan saldırı sırasında Vatikan’da olduğu öne sürülmüştü.

2009'DA TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ

Özbey 2009 yılında sessizce Türkiye’ye gelerek, memleketi Malatya’da 99 yaşındaki babasını ve annesini ziyaret etmişti. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde 69 yaşında sırları ile yaşamını yitiren Özbey’in yarın toprağa verileceği öğrenildi. 

Ozb3-1

ABDİ İPEKÇİ CİNAYETİ

Türkiye 1 Şubat 1979 tarihinde Maçka’da dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin otomobilinde öldürülmesi ile sarsıldı.

Cinayetin ardından yakalanan Mehmet Ali Ağca, verdiği ifadesinde Abdi İpekçi'ye 5-6 el ateş ettiğini söyledi. Ancak olay yerinde ise 9 adet boş kovan bulunmuştu. Bu durumda suikastte ikinci bir kişinin olduğu iddia edildi.

Ozb4-1

AĞCA, İPEKÇİ'Yİ ÖZBEY'İN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ

İlk iddialara göre, Oral Çelik ile Mehmet Şener suikastı beraber tasarlamış, Mehmet Ali Ağca’da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştı. Öte yandan Ağca cezaevindeyken Abdi İpekçi’yi Yalçın Özbey’in öldürdüğünü söyledi. Özbey ise 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay sonra salıverildi.

UZUN YILLAR BELÇİKA'DA YAŞADI

Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey uzun yıllar Belçika’da yaşadı. İpekçi Cinayeti sonrası cezaevinden kaçırılan Ağca,13 Mayıs 1981'de Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast girişiminde bulundu.

İpekçi cinayetinde adı geçen Özbey’in Papa 2.Paul’e yapılan saldırı sırasında Vatikan’da olduğu öne sürülmüştü.

Özbey 2009 yılında sessizce Türkiye’ye gelmiş ve memleketi Malatya’da 99 yaşındaki babasını ve annesini ziyaret etmişti.

Ozb5-1

İPEKÇİ'NİN ÖLÜMÜNE "KADER" DEMİŞTİ

Özbey Hürriyet Gazetesi Muhabiri Faruk Zabçı’ye verdiği röportajda Abdi İpekçi cinayetine katılmadığını iddia ederek, "Abdi İpekçi’yi sen mi vurdun?" sorusuna karşılık, “Bana hep bu saçma soruyu soruyorlar ve soracaklar. O dönemde sağ-sol ayırımı yapmadan bir vatan uğruna binlerce insan yaşamını yitirdi. Akademisyenden öğrencisine kadar çok kişi katledildi. Neden ve niçin? 30 senedir bu konuya değinilmedi.

Abdi İpekçi medyanın değerli bir mensubu olabilir, can candır. Neden tek taraflı değerlendirme yapılıyor? Abdi İpekçi bir kader kurbanı. Ona suikast sıradan bir eylemdi. O zamanlar Ülkücü yazarlar da öldürülüyordu. Abdi İpekçi cinayetinin neden bu kadar büyütüldüğünü anlamıyorum. O, takdir ettiğim bir sosyal demokrattı.” diyerek öldürülmesinin bir kader olduğunu söylemişti.

"DAHA ÖNCE ÜLKEME GİTMEDİĞİME PİŞMANIM"

Aynı röportajda Yalçın Özbey, ”Daha önce ülkeme gitmediğime pişmanım. Türkiye’de suçlansam da cezama razıydım. Dönmememin birçok etkenleri var. Bu etkenlerden biri o dönemdeki eski ülkücü arkadaşlarımın mağdur edilerek işkenceye tabi tutulup senelerce yatmalarına sebep olan askeri yönetimden çekinmem. 30 yıl kendimi sürgünde hissettim. Ne acı ki vatanıma dönmek istedim dönemedim. Bunda da medyanın büyük payı var.” diye konuşmuştu.

Ozb1-1

69 YAŞINDAYDI :HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Yalçın Özbey'in tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Uzun yıllar Belçika’da yaşayan Yalçın Özbey’in 2009 yılında olduğu gibi bundan bir süre önce yine sessizce İstanbul’a gelerek hastanede tedavi gördüğü ifade edildi.

Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde 69 yaşında yaşadığı sırları ile yaşamını yitiren Özbey’in,yarın İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.