İran'ın üst düzey dini otoritesi Ayetullah Ali Hamaney, Amerika Birleşik Devletleri'ni (ABD) Gazze'de yaşananlarla ilgili olarak İsrail'in eylemlerine ortaklıkla suçladı.

IRNA adlı İran haber ajansının aktardığı bilgilere göre Tahran'da bir konuşma gerçekleştiren Hamaney, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği eylemler konusunda ABD'yi suçladı ve "ABD, İsrail'in Gazze'deki eylemlerinde açıkça suç ortağıdır. ABD'nin parmak izleri mazlumların kanında yer alıyor. Gazze'de yaşananların arkasında ABD bulunmaktadır." şeklinde ifadeler kullandı.

Batı'nın liderlerinin İsrail ziyaretlerinin, İsrail'in potansiyel bir çöküş korkusuyla gerçekleştiğini belirten Hamaney, Hamas'ın İsrail'e büyük zarar verdiğini ve İsrail'in, Hamas'tan aldığı yarayı Gazze'deki sivil halka saldırarak telafi etmeye çalıştığını söyledi.

Ayetullah Hamaney, Gazze'nin direnişini övdü ve "Direnç güçleri, mücadeleye hazır bir biçimde pozisyon alıyorlar. Azimleri ve hareket yetenekleri hâlâ dimdik ayakta ve bu şekilde kalmaya devam edecekler." şeklinde konuştu.

GAZZE’DE İSRAİL ŞİDDETİ

Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim tarihinde İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" isimli geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdi.

Bu saldırıya karşılık olarak İsrail, Gazze Şeridi'ni hedef alarak kapsamlı hava harekâtı başlattı.

Gazze'den yapılan saldırılarda 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiği, bu rakamın 308'inin asker olduğu belirtildi. Ayrıca bu olaylar sırasında 5.132 İsrailli'nin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Gazze tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail'in saldırılarında 2.360 çocuk ve 1.292 kadın olmak üzere toplam 5.791 Filistinlinin yaşamını yitirdiği duyuruldu. Saldırılarda 16.297 kişinin yaralandığına dikkat çekildi.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da, İsrail askeri güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin gerçekleştirdiği saldırılarda ise 100'den fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Son gelişmelere bağlı olarak, 24 gazetecinin çatışmalarda yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu gazeteciler arasında 20'si Filistinli, 3'ü İsrailli ve 1'i Lübnanlı olarak kaydedildi.

İsrail-Lübnan sınırında ise 8 Ekim tarihinden itibaren Hizbullah ve İsrail ordusu arasındaki çatışmalarda 52 militan yaşamını yitirdi. Ayrıca, bu çatışmalarda 4 sivilin, aralarında bir gazetecinin de olduğu belirtilerek, hayatını kaybettiği duyuruldu.

Lübnan'dan gerçekleştirilen saldırılar sonucu 3 İsrail askeri ve 1 sivilin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Kaynak: AA