İran'ın üst düzey lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırılarına karşılık olarak "direniş güçleri"nin, Lübnan Hizbullahı'nın da aralarında bulunduğu gruplarla birlikte harekete geçeceği uyarısında bulundu.

İran'ın resmi yayın organlarından aktarılan bilgilere göre, Hamaney, Tahran'da gerçekleşen bir etkinlikte bu açıklamaları yaptı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik eylemlerini eleştiren Hamaney, "Eğer İsrail, Gazze'ye saldırılarına devam ederse, Lübnan Hizbullahı da içinde bulunduğu direniş gruplarını durdurmanın mümkün olmadığını" vurguladı.

Hamaney, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği eylemleri "açıkça soykırım" olarak nitelendirirken, "Bazı uluslararası yetkililer, Filistinlilerin neden sivilleri hedef aldığını sorguluyor. Ancak bu bölgelerde yaşayanların tamamının silahlı olduğunu" belirtti.

Öte yandan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken, 8 Ekim'den itibaren Lübnan'ın güney bölgelerinde Hizbullah ve İsrail güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Şimdiye kadar bu çatışmalarda 3 İsrail askeri, 3 sivil, 4 Hizbullah üyesi ve 2 Filistin İslami Cihat Hareketi militanı yaşamını yitirdi.

İran, Lübnan Hizbullahı'ndan, Suriye'deki milislere, Irak'taki müttefik gruplardan Yemen'deki Husilere kadar birçok grubu "direniş güçleri" olarak tanımlıyor.

Kaynak: AA