Iris Apfel, Amerikalı iş insanı, iç tasarımcı ve moda ikonudur. 29 Ağustos 1921 yılında New York'ta doğdu. New York Üniversitesi’nde Sanat Tarihi alanında öğrenim gördü. Öğrencilik yıllarında moda ile ilgilenmeye başladı, moda dergilerinde çalıştı.

Iris Apfel 1

Modada maksimalist tarzın temsilcilerinden biridir. Büyük gözlükleri ve gösterişli takılarıyla tanınır.

Iris Apfel

1948 yılında Carl Apfel ile evlendi ve evlilikleri 2015 yılında Carl Apfel'in ölümüne kadar 67 yıl sürdü. 1950 yılında eşi ile birlikte Old World Weavers (Eski Dünya Dokumacıları) adlı tekstil firmasını kurdular. 1992 yılında emekli olana kadar bu firma için çalıştı.

Iris Apfel 3

17., 18. ve 19. yüzyıl kumaşlarının yeniden üretimi konusunda uzmanlaştı. Truman'dan Clinton'a kadar 9 başkan döneminde Beyaz Saray'da dekorasyon işlerini yaptı. İşi gereği batılı tarzdan uzak olan ve zanaatkarlar tarafından işlenmiş giysileri satın almak için eşiyle tüm dünyayı dolaştı.

Iris Apfel 4

2005 yılında The Metropolitan Museum of Art (MET) bünyesinde yer alan Kostüm Enstitüsü onun kıyafet ve aksesuarlarından oluşan Rara Avis (Nadir Kuş) adını verdikleri bir sergi düzenledi. Bu sergiden sonra bir şöhrete kavuşan ve moda ikonu haline gelen Apfel, Rara Avis adındaki kendi aksesuar markasını yarattı.

Iris Apfel 2

IRİS APFEL NEDEN ÖLDÜ?

Iris Apfel 102 yaşında Florida'daki evinde yaşamını yitirdi. Ancak neden öldüğüne dair net bir bilgi yok.

Iris Apfel 7

Editör: Zeynep Baş