İrlanda Başbakanı Simon Harris, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasının "dehşet verici" olduğunu ve uluslararası hukuk açısından ciddi soruları gündeme getirdiğini bildirdi.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (1)

"İNSANLARIN GÜVENDE OLMASI GEREKEN YERLER BOMBALANIYOR"

Dublin'de Virgin Media'ya konuşan Harris, İsrail'in Refah'taki saldırısına tepki göstererek, "İnsanların güvende olmak için gittikleri, ebeveynlerin çocuklarını güvende olmak için getirdikleri bir merkezin bir gecede bombalanması dehşet verici." ifadesini kullandı. Harris, bu saldırının uluslararası hukuk açısından ciddi soruları gündeme getirdiğini belirtti.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (2)

"ŞİDDETİN SON BULMASI GEREKİYOR"

Harris, saldırının neden sona ermesi gerektiğine ilişkin çok güçlü bir fikir verdiğini vurgulayarak, "Bu şiddetin neden sona ermesi gerektiği, bu saldırıların neden sona ermesi gerektiği ve şiddete neden son verilmesi gerektiği konusunda bize bir kez daha çok ama çok güçlü bir fikir vermektedir." dedi.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (3)

"AB-İSRAİL TİCARET ANLAŞMASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ"

İrlanda'nın, AB ile İsrail arasındaki ticaret anlaşması olan Ortaklık Anlaşması'nın gözden geçirilmesi çağrısında bulunan mektubu imzalayan iki ülkeden biri olduğunu hatırlatan Harris, "AB'nin bu gözden geçirmeden korkması gerektiğini düşünmüyorum. Şu ana kadar Avrupa düzeyinde verilen yanıttan tatmin olmadığımı düşünüyorum." dedi. Harris, bu konuda daha geniş bir koalisyon oluşturmak için her türlü diplomatik yolu denemeye devam edeceğini söyledi.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (4)

"ÇOCUKLAR ÖLÜYOR, YERİNDEN EDİLMİŞLER BOMBALANIYOR"

Harris, "İrlanda'nın Norveç ve İspanya ile Filistin devletini tanımasından gurur duyuyorum ancak, şu anda çocuklar ölüyor ve fiilen yerinden edilmiş kişilerin bulunduğu merkezler bombalanıyor. Bu alçakça bir hareket." ifadelerini kullandı.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (5)

"DAHA FAZLA NE YAPABİLİRİZ?"

AB, ABD ve diğer ülkelerin Gazze'de ateşkes çağrısı konusundaki samimiyetinden şüphe duymadığını belirten Harris, her ülkenin kendisine sorması gereken sorular olduğunu vurguladı. Harris, "Bence artık her ülke kendine şu soruyu sormalı: Şu ana kadar nasıl bu kadar etkisiz kalabildik? Barışın etkin şekilde sağlanması ve şiddetin sona ermesi için daha fazla ne yapabiliriz? Bu soruyu yanıtlamak için huzursuz ve aceleci olmalıyız." dedi.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (6)

REFAH'TAKİ SALDIRIDA EN AZ 40 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına saldırı düzenlemiş, saldırıda en az 40 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Refah Kamp Saldiri 27062024 Aa (7)

Editör: Mevlüt Peker