İsrail-Hamas çatışmaları, Orta Doğu’da savaşın fitilini ateşlerken, yatırımcının güvenli limanı altına talep de katlandı. ABD ekim enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve FED'in faiz artırımına devam edeceği sinyalinin ardın gram altın rekor seviyeleri test etti. 

Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş ise tarih verip yeni rakamı duyurdu. 

ABD ENFLASYON VERİSİ BEKLENTİLERİN ALTINDA GELDİ 

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ekimde aylık bazda değişim göstermedi, yıllık bazda yüzde 3,2 artışla piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Bu durum altın fiyatları için destek oldu. Ons altın 1950 dolar seviyesini, gram altın fiyatı ise 1800 TL psikolojik desteğini yukarı yönlü kırdı.

Enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi ABD Merkez Bankası'nın daha şahin tutum sergileyeceği beklentisini yaratırken, İslam Memiş, ons altının FED'e odaklandığını söyledi.

Memiş, "Ons altın için teknik olarak aşağıda 1.908 dolar yukarıda 1.960 dolar band aralıklarını takip etmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"1900 DOLAR SEVİYESİNİN ALTINA SARKMA İHTİMALİ ZAYIF" 

Ons altının tekrar 1.900 dolar seviyesinin altına sarkma ihtimalinin zayıf olduğunu söyleyen Memiş, kısa vadeli baskılanma sonrası ons altının tekrar 2.000 dolar seviyesine yükseleceğine işaret etti.

İslam Memiş, 2024 yılı ons altın beklentisini ise 2.350 dolar seviyesi olarak duyurdu. 

'SÜRPRİZ OLMAZ' DİYEREK RAKAM VERDİ 

Fed'in önden yürütmeli faiz artırma politikasından dolayı ons altının 1 yıldır baskılandığına dikkat çeken Memiş, "Zaten altın değerinin altındaydı. 2024 yılında 2.350 dolar seviyesine kadar bir yükseliş benim için sürpriz olmaz" yorumunda bulundu.

ALTIN ALMALI MI SATMALI MI? 

Gram altın, ons altının geri çekilmesinden dolayı 1.841 TL seviyesine gerilediğini söyleyen Memiş, "Burada 30 liralık bir geri çekilme normal. Ama 1.800-1.830 aralığı orta ve uzun vadeli yatırımcılar, düğün yapacak olanlar veya altın borcu olan yatırımcılar için bir fırsat konumunda" dedi.

altın-fiyatları-25-ağustos

Memiş "Gram altın için bu yıl ile alakalı kamuoyuna açıkladığım bir rakam vardı. O da 1.880 lira seviyesi. Zaten 2 haftadır 1.873 TL'yi gördük hemen hemen bu beklentimiz gerçekleşti. Yine hedef 1.880 TL devamında 1.900 TL seviyesinin üzerinden yılı tamamlayabiliriz diye tahmin ediyorum." açıklamasında bulundu.

GRAM ALTINDA 2024 TAHMİNİ 

Diğer yandan dolar kurunda güçlenmenin sürmesine dikkat çeken Memiş, "Dolar, 28.50 Lira seviyesi üzerinde. Orta vadeli programa ve Merkez Bankası beklenti anketlerine baktığımızda doların güçleneceğine dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Benim kişisel beklentim de bu yönde. Hem doların yükselmesi hem ons altının yükselmesi beraber olacağından dolayı gram altın 1.900-2.000 TL bandında yılı tamamlayabilir diye tahmin ediyorum. Ancak 2024 yılında gram altında ilk etapta 2.500 Lira seviyesinin hedef olma ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebilirim." dedi.

"ENFLASYON BÜTÜN DÜNYADA GERİ GELİYOR" 

İslam Memiş, elinde altın bulunduran yatırımcılara ve vatandaşlara seslendi. Memiş, "Eğer ev ya da araba gibi bir ihtiyaçları yoksa ellerindeki altınları bekletmeye devam etsinler. Yeni rekorlar gelmeye devam edecek. Ancak ihtiyacı olanlar da ihtiyaçlarını görebilir. Enflasyon bütün dünyada tekrar geri geliyor. Dolayısıyla malın daha değerli olacağı bir trend karşımızda olacaktır diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda ihtiyacı olmayan beklemeli diyen Memiş, "Çünkü gram altın zaten uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Alıp kenarda tutan enflasyona karşı kendini korumaya devam ediyor" dedi.

Gram altın, 2022 yılında olduğu gibi 2023 yılı daha bitmeden en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Memiş, "Jeopolitik risk gerilimiyle birlikte gram altında ekim getirisi de yatırımcısına aynı kazancı verdi. Dolayısıyla yılı yine birincilikle bitirecek gibi. Gram altın bir ayağı ons altında bir ayağı dolarda olan çift ayaklı bir enstrüman olduğu için her zaman şanslı bir yatırım aracı. Dolayısıyla elinde altın bulunduranlar kazanmaya devam ediyor" yorumunda bulundu.