Havva Ana İlim ve Hizmet Derneği adı altında bir dernek kuran kişiler, 3 bin kişiden 'yardım' adı altında para topladı. Ancak vatandaşlara verilen vaatlerin hiçbiri yerine getirilmedi. Mağdurlar, derneği İstanbul Valiliği'ne şikayet etti. Valilik ise, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne olayın araştırılmasını istedi.

OPERASYONDA ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Mali Suçlarla Mücadele ekiplerinin yaptığı araştırmada, İsmailağa Cemaati adını kullanarak dernek çatısı altında 3 bin kişiden yaklaşık 6 milyon lira toplandığı belirlendi. Araştırmayı derinleştiren ekipler, derneğin İsmailağa Cemaati'yle herhangi bir bağlantısı olmadığını tespit edince düğmeye bastı. Titiz çalışma sonrası belirlenen adreslere operasyon düzenlendi. Operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2'si tutuklandı.

ÖRGÜTÜN AKILALMAZ YÖNTEMLERİNE EKOL TV ULAŞTI
Örgütün vatandaşları mağdur etmek için kullandığı yöntemlere ve operasyonun detaylarına Ekol TV Haber Müdürü Serhat Alaattinoğlu ulaştı. Alaattinoğlu, operasyonu 'Son dönemde benzerine rastlanmayan bir operasyon' olarak niteledi. Kayıtlarda 'Havva Ana İlim ve Hizmet Derneği' diye bir dernek olduğunu söyleyen Alaattinoğlu, fiziki olarak böyle bir yer olmadığını söyledi.

AFRİKA'DA KUYU AÇIYORUZ YALANI
Dolandırıcıların sadece sosyal medya hesapları olduğu bilgisini paylaşan Alaattinoğlu, şu detayları aktardı: "4-5 yıllık geçmişi olan bir dernek. İsmailağa Cemaati'nin adını ve geçen yıl hayatını kaybeden Mahmut Ustaoğlu'nun fotoğrafını da kullanıyorlardı. Bir tür manipülasyon. Derneğin herhangi bir şekilde İsmailağa Cemaatiyle bağlantısı yok. Ancak İsmailağa Cemaatinin ismini, dini inanışını ve nüfusunu kullanmaya çalışıyorlar. Sayfalarında kurban bağışı, Afrika'dan fotoğraflar, Kudüs'le ilgili afişler var. Dernek faaliyetlerini 'Afrika'da, Kudüs'te, dünyanın herhangi bölgesindeki zor durumdaki Müslümanlara yardım adı altında faaliyet gösteriyoruz' diyerek ilerletiyordu."

EVDE CALL CENTER KURMUŞLAR
Afrika'da su kuyusu açacaklarını ve oradaki yoksul aç insanlara yardım edeceklerini söyleyerek vatandaşların duygularını sömürdüklerini anlatan Alaattinoğlu, örgütün bir evde call center kurduklarını dile getirdi. Call center kurulan evde 3 şüphelinin yakalandığını kaydeden Alaattinoğlu, şüphelilerin ifadesinde maaş almadan çalıştırıldıklarını söylediğini aktardı.

YARDIM YAPANLARI SINIFLANDIRMIŞLAR
Örgüte ait evrakları da paylaşan Alaattinoğlu, iyi niyetle yardım eden insanların sınıflandırıldığını kaydetti. Alaattinoğlu, "Örgüt fazla bağış yapana büyükbaş, az bağış yapanlara küçükbaş, bağış yapmayanlara da keçi diye sıfatlandırıyorlardı" dedi.

Editör: Barış Sözal