İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile İspanya’nın Filistin’i resmen tanıdığını duyurdu. Başkent Madrid’deki Moncloa Sarayı’nda basın mensuplarına hitap eden Sanchez, bu adımın hem tarihi bir adalet meselesi hem de barışı tesis etmenin yolu olduğunu vurguladı.

Pedro Sanchez 28052024 3

ÜÇ ÜLKENİN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Bu önemli açıklamanın öncesinde, 27 Mayıs’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Jose Manuel Albares, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ve İrlanda Dışişleri Bakanı Micheal Martin bir araya gelmişti. İspanya Büyükelçiliğinde düzenlenen basın toplantısında, İspanya, İrlanda ve Norveç’in Filistin devletini resmen tanıyacağı duyurulmuştu.

Filistini Taniyacak Devletler 28052024 3

Filistini Taniyacak Devletler 28052024 2

Filistini Taniyacak Devletler 28052024 1

SANCHEZ'İN MESAJI

Başbakan Sanchez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Filistin devletinin tanınması sadece tarihi bir adalet meselesi değil, aynı zamanda hepimizin amacı barışı tesis etmek. Barışa giden tek yol, İsrail devleti ile birlikte yaşayan Filistin devletinin kurulmasıdır.” Ayrıca, İspanya'nın birleşik ve coğrafi olarak birbirine bağlı bir Filistin vizyonunu vurgulayan Sanchez, “Filistin devleti, başkenti Doğu Kudüs olan ve Batı Şeria ve Gazze’ye koridor ile bağlanmalıdır ve Filistin Ulusal Yönetiminin meşru hükümeti altında birleşmelidir” dedi.

Pedro Sanchez 28052024 1

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Sanchez, İspanya'nın Filistin'i tanımasının, "dost bir ülke" olarak gördüğü İsrail ile ilişkilerini tehlikeye atmaması gerektiğini de belirtti. İspanya’nın, İsrail ile mümkün olan en güçlü ilişkiyi geliştirmek istediğini ifade etti.

Pedro Sanchez 28052024 2

GENİŞ YANKI BULDU

Bu adım, uluslararası toplumda geniş yankı bulurken, barış sürecine olumlu bir katkı sağlaması umuluyor. İspanya'nın Filistin’i tanıması, Filistin halkı için önemli bir destek olarak değerlendiriliyor.

İSPANYA, FİLİSTİN DEVLETİNİ RESMEN TANIDI

İspanya'da sol koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu toplantısında Filistin devletinin resmi olarak tanınması kararını onayladı.

TARİHİ BİR KARAR

Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Madrid'deki Başbakanlık Konutu Moncloa'da düzenlenen basın toplantısında konuştu. Alegria, "Özel bir Bakanlar Kurulu toplantısı oldu. Tarihi bir karar ve tek bir hedefi var. O da barışa katkı sağlamak." dedi.

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (1)

Alegria, İspanya'nın, İrlanda ve Norveç'in eş zamanlı kararıyla Filistin'i tanıyan ülkelerden biri olduğunu kaydederek, "İspanya dönüm noktası olan, tarihi bir karar alarak, bu zamana kadar 143 olan Filistin devletini tanıyan ülkelerin arasına eklenmiştir. Bu, İspanya'nın adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır." diye konuştu.

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (2)

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM TEK YOLDUR

Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ise "Filistin devletinin tanınmasının zamanı gelmiştir. Daha fazla masumun öldürülmesine izin veremeyiz. Barış için tek yoldur ve bugün bunun yürüyüşü başlamıştır. Bugün alınan karar bir dönüm noktası olacaktır." açıklamasında bulundu.

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (8)

Albares, İsrail ve Filistin arasındaki problemin "tarihin en uzun ve çözümsüz sorunu" olduğunu ancak artık bunu çözmenin zamanının geldiğini vurgulayarak, "İsrail halkı gibi Filistin halkı da aynı umuda, barışa, güvenliğe sahip olmalıdır. Bu her iki halk için de aynıdır." ifadelerini kullandı.

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (4)

İrlanda ve Norveç ile birlikte İspanya'nın eş zamanlı kararıyla Filistin devletini tanıyan ülke sayısının 146'ya çıktığını belirten Albares, şunları kaydetti:

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (3)

"Buna en kısa zamanda, perşembe günü Slovenya da eklenecek. Hiç şüphe yok ki daha fazla ülke de buna katılacaktır. Mükemmel bir şekilde biliyoruz ki, iki devletli çözüm tek yoldur ve buna alternatif yok. Bu yolda yürümek için Bakanlar Kurulu, Filistin devletini tanıma kararını aldı."

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (6)

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (5)

Ispanya Filistini Tadini 28052024 Aa (7)

Editör: Mevlüt Peker