İsrail ordusu, 7 Ekim tarihinden bu güne Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği operasyonlarla 11 binden fazla noktaya saldırıda bulunduğunu açıkladı.

Uluslararası arenadan gelen ateşkes taleplerine kulak asmayan İsrail, Gazze'deki harekatını şiddetini artırarak sürdürüyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden gelen bilgiye göre, son bir ayda Gazze'de 11 binden fazla nokta hedef alındı. Bu noktaların, Hamas'ın askeri birimi olan İzeddin el-Kassam Tugayları'na ait olduğu belirtildi.

Aynı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze içerisinde karadan operasyonlarına devam ettiği kaydedildi.

Ordudan paylaşılan videolarda, Gazze'nin tahrip edilmiş bölgelerinde İsrail askeri personeli ve zırhlı araçları görüntüleniyor.

18.000 TON BOMBA ATILMIŞTI

Gazze'de yaşanan insani dramın boyutları giderek artıyor. 7 Ekim tarihinden bu yana İsrail ordusunun bölgeye toplam 18 bin ton bomba yağdırdığı ifade ediliyor. Bu miktar, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'ya bırakılan bombanın gücünü bir buçuk kat aşıyor.

Gazze Hükümeti Medya Ofisi'nin Başkanı Selame Maruf, son dönemde Gazze'ye yönelik saldırılar hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş, İsrail saldırılarında 85 devlet binasının yok olduğunu, 47 cami ve 3 kilisenin ciddi hasar aldığını belirtmişti. Özellikle altyapının ciddi anlamda zarar gördüğüne dikkat çeken Selame Maruf, 200.000 civarında yapının hasar aldığını, bu yapılardan 32.500'ünün tamamen yıkılarak kullanılamaz hale geldiğini vurgulamıştı. Eğitim alanında da büyük zararların yaşandığını dile getiren Selame Maruf, 203 okulun ağır hasar alırken, 45 okulun tamamen kullanılamaz duruma geldiğini açıklamalarına eklemişti.

Kaynak: AA