Gazze'ye yönelik son dönemdeki saldırılarında İsrail, bir gün içerisinde 320 farklı bölgeyi hedef aldı. Bu hedeflenen bölgelerde bulunan 400 Filistinlinin öldüğü belirtildi. Özellikle çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşan bu kurbanların yüzde 70'i sivillerden oluşuyor.

İsrail'in bu eylemleri, uluslararası topluluktan tepki almasına rağmen devam ediyor. Resmi olarak İsrail ordusunun paylaştığı bilgilere göre, Gazze'ye son 24 saatte yapılan saldırılarda tam 320 bölgeye operasyon düzenlendi.

Gazze'de faaliyet gösteren Filistin ajansı WAFA, bu operasyonlarda 400 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Ajansın sağlık otoritelerinden aldığı bilgilere göre, bu kurbanların büyük çoğunluğunu masum siviller oluşturuyor.

GAZZE'DE ARTAN ŞİDDET

7 Ekim'de başlayan olaylarla beraber Gazze'de İsrail saldırıları sonucunda ölen Filistinli sayısı 4 bin 700'ü aştı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı ve sınır bölgelerine baskın düzenlendi.

İsrail ordusu, bu baskına karşılık olarak Gazze'ye geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den gelen saldırılar sonucunda 1400 İsrailli hayatını kaybetti, 5 bin 132 İsrailli yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye yönelik bu saldırılarda özellikle çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplamda 4 bin 700 kişinin öldüğünü bildirdi. Bu olayların yanı sıra Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 90 Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca, Gazze saldırıları sırasında 18 gazeteci de yaşamını yitirdi.

İSRAİL-LÜBNAN ÇATIŞMASI

İsrail-Lübnan sınırında son zamanlarda da çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi, bir gazeteci ve 3 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan'dan gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil öldü.

Kaynak: AA