Sıkça Holokost vurgusu yaparak Batı’ya suçunu hatırlatan bebek katili İsrail, İran dini lideri Hamaney’i Adolf Hitler’e benzetti. İsrail, Batı'nın kendisine olan borcunu hatırlatmak için BM’de sarı yıldız takacak.

Filistin'in BM'deki nezaretçisi Riyad Mansur, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) gerçekleştirilen toplantıda Gazze'deki mevcut durumu değerlendirdi. Mansur, Gazze'nin "dünya üzerinde yaşanacak en kötü yer" haline geldiğini vurguladı.

Mansur, Gazze'de yaşayan 2,3 milyon Filistinlinin ağır şartlar altında olduğunu belirtti. "Filistinlilerin Gazze'de kuşatıldığını ve sürekli bombalandığını" dile getirdi.

Riyad Mansur, İsrail'in sürekli hava saldırıları sonucu Gazze'deki evlerin yarısından fazlasının ya kullanılamaz hale geldiğini ya da tamamen yıkıldığını belirtti. Gazze'deki nüfusun büyük bir bölümünün evsiz kaldığına ve insanların araçlarda ya da sokaklarda gecelediğine dikkat çekti. Ayrıca, Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısının her geçen dakika arttığını ve insanların sürekli olarak ölüm tehlikesi altında olduğunu belirtti.

BM ÜYELERİNE ÇAĞRI

Mansur, BM üye ülkelerini Gazze'deki bu duruma karşı adım atmaya davet etti.

İSRAİL'İN TEPKİSİ

İsrail'in BM nezaretçisi Gilad Erdan ise BMGK toplantılarına, Holokost döneminde Yahudilerin üzerlerine takmak zorunda kaldığı "sarı yıldız"ı takarak katılacağını belirtti. Erdan, "Hamas'ın eylemlerini kınayana dek bu yıldızı taşıyacağız." dedi. İran'ın lideri Ayetullah Ali Hamaney'i Nazi lideri Adolf Hitler'e benzeterek, Ayetullah yönetiminin de Nazi rejimi gibi ölüm ve yıkım getirdiğini iddia etti.

SURİYE'DE ARTAN GERİLİM

BM Genel Sekreteri'nin Suriye'deki Özel Temsilcisi Geir Pedersen, İsrail ve Filistin arasında yaşanan bu çatışmanın Suriye'ye olumsuz etkileri olduğunu belirtti. Pedersen, İsrail'in Halep Havalimanı'na düzenlediği hava saldırısını örnek göstererek, 7 Ekim'den bu yana yaşanan olayların Suriye'de de yankı bulduğunu vurguladı.

Kaynak: AA