İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, Gazze Şeridi'nin güneyine su sağlanmasının İsrail'in lehine olduğunu belirtirken, bölgedeki ablukanın sonlandırılmasına karşı olduğunu ifade etti.

İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’teki hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'nin güneyindeki Filistinlilere su temini konusundaki kararını olumlu bulduğunu, bu adımın İsrail'in yararına olduğunu vurguladı.

Ancak Gazze Şeridi'nde yaşayanlara insani yardım gönderilmesi konusunda katı bir tutum sergileyen İsrail Enerji Bakanı Yisrael Katz, "Gazze'ye insani yardım amacıyla mal sevkiyatına ve ablukanın sonlandırılmasına kesinlikle karşıyım." dedi.

Enerji Bakanı, sorumluluklarının Hamas ve onun destekçilerine değil, zarar gören ve kaçırılan İsraillilere olduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail Başbakanlık Ofisi, Gazze'de ateşkesin sağlandığı ya da bölgeye insani yardım gönderilmesi konusunda bir anlaşma yapıldığına dair haberleri reddetti.

Hamas ise, Refah Sınır Kapısı'nın açılacağı yönünde Mısır'ın kendileriyle herhangi bir temas kurmadığını duyurdu.

İsrail'in 8 Ekim'den itibaren Gazze'ye su, elektrik, yiyecek ve diğer temel ihtiyaçları engelleme kararına karşı uluslararası camiadan gelen tepkiler giderek büyüyor.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru sayısız roket fırlatıldı. Filistinli Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani bir baskın yaparak kontrolü ele aldı.

Kassam Tugayları, kontrolü ele aldıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı. İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Gazze'den yapılan bu saldırılar sonucunda 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3436'sı yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2750 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9700 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgali altında bulunan Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin eylemleri sonucu 58 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 1250 kişi yaralandı.

İsrail'in bu saldırıları sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den itibaren Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda ise 3 sivil, 4 Hizbullah militanı ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu yaşamını yitirdi. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.