İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik kara, deniz ve hava saldırılarından kaçan Filistinliler, güneydeki Nasır Hastanesi'ne sığınmış durumda. Filistinliler, yaşadıkları dehşeti "kıyamet gününe" benzetiyor. Bir Filistinli kadın, İsrail ordusunun onlara "güvenli koridor" kullanarak bölgeyi terk etmelerini söylediğini, ancak yolda saldırıya uğradıklarını anlattı.

GAZZE'YE YÖNELİK SALDIRILARIN AĞIRLIĞI

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyinde Han Yunus'ta sivillerin bulunduğu bir evi bombaladı. Bu, İsrail'in saldırılarının şiddetini ve sivil kayıpların büyüklüğünü gösteriyor.

HASTANELERE VE SİVİLLERE SALDIRILAR

İsrail ordusu, binlerce sivilin sığındığı Şifa, Endonezya, Kudüs gibi hastaneleri de hedef alıyor. Bu saldırılar sonucunda hastanelerin bazı bölümleri ve çevresi defalarca vuruldu.

GÖÇ YOLUNDAKİ TRAJEDİLER

Gazze'den kaçmak zorunda kalan Filistinliler için güneye göç, trajik koşullar altında gerçekleşiyor. Yaralılar, tekerlekli sandalyeler ve bebek araç koltukları ile taşınan siviller, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde yer alıyor.

NEKBE'Yİ (BÜYÜK FELAKET) İKİNCİ KEZ YAŞIYORLAR

90 yaşındaki bir Filistinli kadın Enam nine, yaşananları 1948'deki "Büyük Felaket" ile kıyaslayarak, bu durumun ikinci bir Nekbe olduğunu ifade etti.

"GÜVENLİ KORİDOR" GÜVENLİ DEĞİL

İsrail, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki 1 milyondan fazla kişiyi tahliye etmeye çağırmış ve "güvenli koridorlar" sağlamıştı. Ancak, bu koridorları kullanan Filistinliler İsrail saldırılarına hedef olmaya devam ediyor. Filistinli yetkililer, güvenli bir alanın olmadığını ve İsrail ordusunun sivilleri ve hastaneleri hedef almaya devam ettiğini belirtiyor.