Batı Şeria'nın Ramallah şehrinde İsrail askerlerinin bir operasyon düzenleyerek "Filistin'in cesur kızı" olarak bilinen 23 yaşındaki Ahid et-Temimi'yi gözaltına aldığı öğrenildi.

EVİNDE SABAH BASKINI

Ahid et-Temimi'nin ailesinin yaşadığı Nebi Salih beldesine gelen İsrail güçleri, genç kızı evinden alarak götürdü. Olayı AA muhabirine anlatan annesi Neriman Temimi, yaşadıkları evde İsrail askerlerince ciddi tahribat yapıldığını ve aile bireylerinin cep telefonlarına el konulduğunu ifade etti.

Ahid Temimi'nin babasının da kısa bir süre önce aynı güçler tarafından alıkonulduğu bilgisi verildi.

CESARETİN SEMBOLÜ TEMİMİ

2017 yılında İsrail askerleri tarafından tutuklanan ve 8 ay hapis yatan Temimi, Filistin'de cesaretiyle tanınan bir simge haline gelmişti. Yaşadığı üç farklı yaralanma ve aldığı Hanzala Cesaret Ödülü ile adından söz ettiren Temimi, AA tarafından çekilen fotoğraflar sayesinde dünya genelinde ses getirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ahid et-Temimi'nin hapis sonrası serbest bırakılmasının ardından kendisiyle telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve dirençli duruşu için tebriklerini iletmişti.

GAZZE'YE GECE YARISI BOMBARDIMANI

Gece boyunca devam eden hava saldırıları, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinde can kayıplarına neden oldu. İsrail'in savaş uçaklarının, Gazze'nin orta kesimlerinde bulunan Zevayde bölgesinde bir ailenin evine düzenlediği saldırı 10 kişinin ölümüne, birçok kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Han Yunus'ta bulunan el-Muhafaza caddesi üzerinde bir evin hedef alındığı saldırıda iki kişi, aralarında bir çocuğun da olduğu bilgisi paylaşıldı. Enkaz altında kalanlar olduğu ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

İsrail ordusunun Şatı Mülteci Kampı ve Şifa Hastanesi çevresine de ağır saldırılar düzenlediği, Deyr Belah, el-Beric ve el-Megazi mülteci kamplarına yapılan saldırılarda en az 10 kişinin öldüğü veya yaralandığı aktarıldı.

Şihab haber ajansının verdiği bilgilere göre, Rafah kentindeki Tel es-Sultan Mahallesi'nde bir aile evine yapılan saldırıda 15 kişi hayatını kaybetti. Gazze'nin kuzeyindeki Acarime caddesinde gerçekleştirilen başka bir saldırı sonucu ölen 3 kişinin cenazeleri ve yaralılar Endonezya Hastanesine taşındı.

Kaynak: AA