Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalci İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 306 yükselerek 10.328'e ulaştığı bildirildi. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, İsrail katliamında yaşamını yitirenlerden 4237'sinin bebek ve çocuk, 2719'unun kadın olduğunu kaydetti.

GAZZE'DE DURUM

Orta Doğu'daki gerginlik devam ediyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Filistin halkına ve Mescid-i Aksa gibi kutsal mekanlara yönelik eylemlerine tepki olarak 7 Ekim'de saldırılarını yoğunlaştırdı. Bunun yanıt olarak İsrail ordusu Gazze'ye ağır hava saldırıları düzenledi.

İsrail makamları, Gazze tarafından başlatılan çatışmalar sonucu 315'i asker olmak üzere 1400'den fazla İsrail vatandaşının yaşamını yitirdiğini, 5 bin 132 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

İsrail'in kayıtlarına göre, 31 Ekim itibarıyla çatışmalarda 30 İsrail askeri hayatını kaybetti ve İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde şu anda 242 İsrailli esir bulunmaktadır. Batı Şeria'da ise bir İsrail askerinin öldürüldüğü duyuruldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre ise İsrail saldırılarında 10 bin 22 Filistinli hayatını kaybetti, bunların 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadındı ve en az 25 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te ise İsrail güçleri ve yerleşimciler tarafından 163 Filistinlinin öldürüldüğü açıklandı.

İsrail kuvvetleri ayrıca Gazze'de, binlerce yaralı ve sivili barındıran Şifa Hastanesi de dahil olmak üzere birçok sağlık kurumuna zarar verdi. Bölgedeki Nasr Çocuk Hastanesi, el-Ehli Baptist Hastanesi, Türk-Filistin Dostluk Hastanesi ve Filistin Kızılayına ait Kudüs ve Endonezya hastaneleri etkilendi; bu saldırılarda çok sayıda insan öldü ve yaralandı.

Son olarak, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den itibaren devam eden çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askerinin öldüğü belirtildi.

Kaynak: AA