İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde, son 24 saat içinde altı farklı hastaneyi hedef alarak büyük bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılar arasında Şifa Hastanesi, Endonezya Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Çocuk Hastanesi, El-Avde Çocuk Hastanesi ve Kudüs Hastanesi yer alıyor.

SALDIRILARDA CAN KAYIPLARI

Bu saldırılarda, Şifa Hastanesi çevresinde altı kişi yaşamını yitirdi. Ayrıca, Şifa Hastanesi'ne bağlı bir poliklinik binasının bombalanması sonucunda kadın ve çocuklar dahil çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti.

HASTANELERİN DURUMU KRİTİK

İsrail ordusunun saldırıları sonucunda Nasr Çocuk Hastanesi hizmet dışı kaldı ve oksijensiz kalan bir çocuk öldü. Kudüs Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesine de ateş açıldı, Tel el-Heva bölgesi şiddetli şekilde bombalandı.

GAZZE'DEKİ SAĞLIK ALTYAPISINA AĞIR DARBE

7 Ekim'den bu yana süren saldırılar, Gazze'deki sağlık altyapısını ciddi şekilde etkiledi. 35 hastaneden 18'i çalışamaz hale geldi, binlerce yaralı ve yerinden edilmiş sivil, bu saldırılardan doğrudan etkilendi.

İSRAİL'İN GEREKÇELERİ VE SONUÇLARI

İsrail ordusu, Şifa Hastanesi ve çevresini, "Filistinli silahlı grupların karargahı olduğu" iddiasıyla defalarca bombaladı. Bu saldırılar, uluslararası toplumda endişe ve tepkilere yol açtı.