İsrail Savunma Güçleri, Gazze Şeridi'nin havadan yoğun bombardımana tutulduğunu ve İsrail birliklerinin Gazze'nin kuzey ve batı girişlerinden sert çatışmalar eşliğinde ilerleme çabasında olduğunu belirtiyor. Bu ilerleyiş, özellikle sahil kesimindeki stratejik Reşid Caddesi'ne yönelik olup, bölgenin kuzey ve güneyinin birbirinden koparılmasını amaçlıyor.

OPERASYONLAR GENİŞLETİLİYOR

İsrail Ordusu, 1 Kasım itibarıyla kara harekâtını genişletme hazırlıklarının bir parçası olarak, bombardımanlarını artırdı. Gazze'nin çevresindeki bölgeler, topçu birlikleri, hava gücü ve denizden yapılan operasyonlarla yoğun ateş altında kaldı. Özellikle kuzeybatı ve güneydoğu bölgelerinde yer alan yollar, tarım alanları ve terk edilmiş evler hedef alınıyor.

GENELKURMAY BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, son açıklamasında İsrail askerlerinin Gazze şehrinde etkin operasyonlar gerçekleştirdiğini ve şehri kuşattığını belirtti. Halevi, "Güçlerimiz Gazze şehrinde faaliyet gösteriyor, etrafını sarıyor, kara saldırısını ve başarılarını derinleştiriyor" ifadelerini kullandı.

GÜÇLERİN KONUMU

İsrail askeri kaynaklarına göre, 31 Ekim'de başlayan kara harekâtıyla, 20 binden fazla askerden oluşan iki zırhlı ve piyade tümeni Gazze'ye giriş yaptı. Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre ise İsrail'e ait zırhlı birliklerin, Gazze'nin kuzey ve doğu kesimlerine doğru ilerlemeye çalıştığı gözlemleniyor.

KUZEY CEPHESİNDE HAREKETLİLİK

Gazze'nin kuzeybatısındaki İsrail güçleri, güneye doğru ilerliyor. Bu ilerlemeyle Reşid Caddesi boyunca güneye yönelen İsrail güçleri, El-Halidi Camisi yakınlarına kadar ulaştı. Kuzeyde ise Nasr Caddesi üzerinden El-Makvasi kuleleri bölgesine doğru ilerleyerek, Gazze'nin sınırlarına erişim sağladı.

GÜNEY CEPHESİNDE İLERLEYİŞ

Güneyde ise İsrail'in hava ve topçu güçleri, özellikle Zeytun Mahallesi ve Tel el-Heva bölgesine odaklanarak yoğun saldırılar düzenledi. Bu bölgelere doğru ilerleyen İsrail güçleri, Hamas'a ait olduğu belirtilen Kureyş askeri noktasının güney yakınlarına kadar ilerledi.

Saldırıların yoğunlaştığı bu bölgelerin çoğunluğu sivil yerleşim birimlerinden ziyade tarım arazilerinden oluşuyor. Bu arada Filistin direniş güçleri, İsrail tank ve zırhlı birimlerine karşı tanksavar füzelerle karşılık verirken, çatışmaların devam ettiği bildiriliyor.

Kaynak: AA