Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, işgalci İsrail’in saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu tarafa Gazze Şeridi'ne en az 18 bin ton bomba atıldığını duyurdu.

Hükümetin Medya Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim Cumartesi gününden bu güne kadar Gazze Şeridi'ne 18 bin tonun üzerinde bomba atıldı." denildi.

İsrail saldırılarının büyük bir yıkıma, 10 binden fazla insanın ölmesi ve yaralanmasına yol açtığı ifade edildi.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARIN SON BİLANÇOSU

7 Ekim'de, Hamas'a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik geniş çaplı saldırıları sonrasında, İsrail de Gazze'ye hava saldırılarıyla karşılık verdi.

İsrail yetkilileri, Gazze'den yapılan saldırılarda 1.400 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze'deki sağlık yetkilileri ise, İsrail'in hava saldırılarında 8.306 kişinin öldüğünü, bu ölümlerin 3.457'sinin çocuk, 2.236'sının kadın olduğunu belirtti. Yaralı sayısının ise 20.242 olduğu ifade edildi.

İsrail'in Batı Şeria'daki operasyonlarında ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli hayatını kaybetti, 1.900'den fazla kişi yaralandı.

Ayrıca, Gazze ve Lübnan'daki çatışmalarda toplamda 35 gazeteci yaşamını yitirdi.

Gazze'de iletişim altyapısı, İsrail'in sürekli bombardımanları sebebiyle ciddi hasar gördü. Cep telefonu, sabit hat ve internet hizmetleri neredeyse tamamen durdu.

26 Ekim'de İsrail ordusu, Gazze'ye karadan yapılan saldırıları yoğunlaştırdı ve hava saldırılarına da hız kattı. Gazze'deki en büyük sağlık merkezi olan Şifa Hastanesi, İsrail ordusu tarafından bombalandı.

Kaynak: AA