Gece boyunca Gazze'yi bombalayan İsrail ordusu, hareketli tüm hedefleri vurdu. Bombalanan bölgede ölü ve yaralıları almaya giden acil yardım ve kurtarma ekipleri de Cela Caddesi’nde İsrail savaş uçaklarının hedefi oldu.

İsrail kuvvetlerinin, Gazze Şeridi'nde gece saatlerinde gerçekleştirdiği hava operasyonlarına dair yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Gazze'den gelen tanık beyanlarına göre, hava saldırıları sırasında Cela Caddesi üzerinde hareket halinde olan acil müdahale ve kurtarma timleri, İsrail savaş uçaklarının hedefi haline geldi.

İsrail savaş uçaklarının gerçekleştirdiği saldırı sonucunda sivil koruma ve acil yardım ekipleri arasında can kayıpları ve yaralanmalar meydana geldiği belirtildi.Bölgedeki hastane yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'nin Han Yunus şehrinin Kızan mahallesinde meydana gelen İsrail hava saldırısında bir kadının yaşamını yitirdiğini, ayrıca 6 çocuğun da yaralandığını ifade etti.

Öte yandan, bölgedeki tanıklar, İsrail kuvvetlerinin Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye ve Zeytun semtlerini yoğun bir şekilde bombaladığını, kentin kuzey kesimlerinde ise ışık bombalarının gökyüzünü aydınlattığını aktardı.

Kentin kuzeydoğusunda bulunan Tuffah Mahallesi'nde de saldırılar sonucu yaralanmaların olduğu, ana arterlerin özellikle hedef alındığına dair bilgiler AA muhabiri tarafından paylaşıldı.

İsrail-Filistin çatışması

7 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları, Hamas'ın askeri birimi, İsrail'e "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir operasyon başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru binlerce roket fırlatıldı. Filistinli militan gruplar, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez geçiş noktasını hızla ele geçirdi.

Bu gruplar, ele geçirdikleri bu noktadan İsrail'in iç bölgelerine sızdı. Karşılığında İsrail ordusu, Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Bu saldırılar sonucunda 1300 İsrailli hayatını kaybederken, 3436'sı yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 724 çocuk, 458 kadın olmak üzere toplamda 3670 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 9600 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgalindeki Batı Şeria'da da İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği saldırılarda 56 Filistinli hayatını kaybetti, 619 kişi yaralandı.

Bu saldırılar sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Kaynak: AA