Cumartesi sabahı 'Aksa Tufanı' operasyonu ile İsrail'i vuran Hamas'a, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun cevabı sert oldu. Netanyahu, Hamas'a savaş açarak "Düşmanlarımıza yapacaklarımız nesiller boyu yankılanacak" derken, Gazze'de de yoğun bombardımanı sürdürüyor.

GAZZE TAM ABLUKADA

Çatışmaların 4. gününde Gazze'ye su ve elektrik akışını kesen İsrail, tam abluka ilan etti. 

flstnn

Hamas'ın saldırılarına misilleme olarak Gazze'de çok sayıda hedefi vuran İsrail, sınırda da gönüllülere silah dağıtarak milis güçleri oluşturuyor.

KARA HAREKATI GÜNDEMDE

Netanyahu'nun, Gazze'ye kara harekatı başlatmayı düşündüğü idda edilirken, dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden ile geçekleşen görüşmesinde de kara harekatının ele alındığı öğrenildi.

Ancak İsrail ordusunun, karadan Gazze şeridine girmesi halinde kayıp verme riskinin artacağı ifade ediliyor. Ayrıca olası bir kara harekatının, Filistinli sivil can kayıplarının daha da artmasına neden olacağı, bunun da Tel Aviv üzerindeki uluslararası baskıyı artırabileceği değerlendiriliyor.

CAN KAYBI ARTIYOR

Öte yandan çatışmalarda ölen İsrailli sayısı 900'ü aşarken, İsrail'in bombardımanı sonrası hayatını kaybeden Filistinli sayısı ise 704'e ulaştı.

flstinn

Filistin tarafında can kayıplarının 143'ünün çocuklar, 105'inin ise kadınlardan oluştuğu öğrenildi.