İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Hamaslı önemli bir komutana suikast düzenlenerek etkisiz hale getirildiğini ileri sürdü.

İsrail askeri birimleri, Gazze Şeridi'nde Hamas üyesi bir lideri hedef alarak suikast gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İsrail Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan resmi bildirimde, "İsrail savaş jetleri, Şin-Bet istihbarat kurumunun bilgileri doğrultusunda, Hamas'ın Beyt Lahiya Birliği'nin lideri Nessim Ebu Acina'yı ortadan kaldırdı." denildi.

Ebu Acina'nın daha önce Hamas'ın "havacılık birimi lideri" sıfatıyla görev aldığı, drone ve planör kabiliyetlerinin ilerletilmesinde kilit bir rol oynadığı belirtildi. Ebu Acina'nın 7 Ekim'de Gazze etrafındaki bölgelere militan gönderdiği aktarıldı.

Açıklamada, İsrail'in Gazze'de Filistinli direnişçilerle karşı karşıya geldiği ve İsrail hava kuvvetlerinin düşman mevzilerini ve alt yapıyı hedef almaya devam ettiği, son bir gün içerisinde yaklaşık 300 hedefe saldırıda bulunduğu ifade edildi.

Hamas cephesinden bu konudaki gelişmelere dair herhangi bir beyanda bulunulmadı.

Ayrıca, İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'de tutulan İsrailli esirlerin sayısının 240 olduğunu belirtti.

GAZZE'DE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞIYOR

Hamas'ın askeri birimi İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin kuzeyinde İsrail ile devam eden çatışmaları teyit etti.

Kassam Tugayları, bölgedeki durumla ilgili resmi bir duyuru yaptı.

Bildirimde, Gazze'nin kuzeydoğusundaki Beyt Hanun bölgesinde İsrail kuvvetlerinin hedeflendiği ve bir İsrail buldozerinin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Ayrıca, Gazze sınırlarındaki iki askeri bölgeye roket saldırılarının düzenlendiği ifade edildi.

Kassam Tugayları'nın Telegram üzerindeki resmi hesapları, 29 Ekim'de Beyt Hanun-Erez sınır bölgesinde yaşanan şiddetli çatışmalara dair görüntüler paylaştı.

Kassam Tugayları, Gazze'de üç İsrail askeri aracını yok ettiklerini ve bir İsrail askerinin hayatını kaybettiğini de duyurdu.

GAZZE'DE İSRAİL ARAÇLARI HEDEF ALINDI, 1 ASKER YAŞAMINI YİTİRDİ

Filistin'in Hamas hareketinin askeri kolu olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze'deki bazı bölgelerde üç İsrail askeri aracını yok ettiklerini ve bu çatışmada bir İsrail askerinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Telegram üzerindeki Kassam Tugayları resmi hesabından yapılan açıklamada, Beyt Hanun-Erez sınır kapısında patlayıcılar ve "Yasin 105" roketleri kullanılarak bir İsrail aracının hedef alındığı aktarıldı.

Gazze'nin kuzeybatısında gerçekleşen başka bir çatışmada ise bir tank ve bir buldozerin hedef alındığı, bu saldırı sonucu bir İsrail askerinin öldüğü ifade edildi.

Kaynak: AA