İsrail'in başındaki isim Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'la olan mülakatında, BBC'nin Hamas'ı "terör örgütü" olarak nitelendirmesi için yayın politikasını revize etmesini talep etti.

İsrail Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen bilgilere göre, Rishi Sunak, askeri bir uçakla İsrail'e ulaşarak, Batı Kudüs'teki Herzog ile bir araya geldi.

Herzog, "Dünya üzerinde faaliyet gösteren en zararlı örgütlerden birine karşı durmaktayız." diyerek Sunak'a şunları iletti: "BBC'nin yayınlarına ne tür bir etkiniz olduğunun farkındayım. Ancak BBC'nin uluslararası arenada İngilizler için özel bir yeri var. Bu sebeple, Hamas'ın bu yayın organında da terör örgütü olarak anılmasını talep ediyoruz."

İsrail lideri, sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve İran'ın desteklediği iddia edilen bir "terör örgütü"ne karşı olduklarını belirtti. Herzog, "Bu durum, tüm Avrupa ulusları için bir güvenlik meselesidir." dedi.

Bu toplantıda, Sunak'ın Herzog'un BBC ile ilgili bu talebine nasıl bir yanıt verdiği konusunda bir bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan, Gazze'deki son saldırılar sırasında 17 Ekim'de El-Ehli Baptist Hastanesine yapılan hücumda, 471 kişinin yaşamını yitirdiği, 342 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

BBC'nin, İsrail ordusunun hastane saldırısına dair sunduğu bilgileri teyit edemediği ifade edilirken, İsrail ordusu da X sosyal medya platformunda BBC'ye tepki göstermişti.

Kaynak: AA