İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin cuma namazlarını kılmak için gittiği Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’ya, İsrail yönetimi tarafından geçen hafta olduğu gibi yaş sınırlaması getirildi. 

israil-mescidi-i-aksa'ya-yas-sinirlamasi-getirdi-20ekim2023-aa-1

Kudüs’teki İslami Vakıflar İdaresinden AA muhabirine yapılan açıklamaya göre, İsrail güçleri, 65 yaş altı erkek ve 50 yaş altı kadınların Harem-i Şerif’e girişine izin vermiyor.

İSRAİL POLİSİ BARİKAT KURDU

İsrail polisinin, Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi çevresine ve giriş kapılarına barikat kurması gözlerden kaçmadı. Cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilerin bir kısmı kimlik kontrolü yapıldıktan sonra içeri alındı.

israil-mescidi-i-aksa'ya-yas-sinirlamasi-getirdi-20ekim2023-aa-5

"GENÇLERE BURASI KAPALI"

Eski Şehir'de 50 senedir esnaflık yapan Haşim Taha, İsrail’in Mescid-i Aksa’da namaz kılmak isteyen Filistinlilere yaş sınırlaması getirdiğini söyledi. Eski Şehir’de doğduğunu belirten Taha, ”Her zaman aynı ancak bu sefer Filistin halkı için çok fazla problem çıkardılar ve eğer Aksa’ya namaza gitmek isteseniz gençlere burası kapalı. Bu da yeni bir şey değil, her zaman bunu yapıyorlar” dedi.

israil-mescidi-i-aksa'ya-yas-sinirlamasi-getirdi-20ekim2023-aa-2

"BU TOPRAKLARI TERK ETMEYECEĞİZ"

Taha, normal dönemlerde her cuma binlerce kişinin geldiği Eski Şehir’in sokaklarının boş kaldığını belirterek, “İş falan kalmadı burada, çünkü savaş var ve hiç bir yerde iş yok. Dükkanlarımızı açmamızın tek sebebi insanlara ve İsrail hükümetine hala bu topraklarda olduğumuzu göstermek. Bu toprakları terk etmeyeceğiz, evlerimizi, iş yerlerimizi, sokaklarımızı terk etmeyeceğiz. Kudüs’ün Eski Şehir sokakları boş, çünkü İsrail hükümeti insanların buraya ya da Aksa’ya gelişine izin vermiyor. İnsanlar Eski Şehir’e giremedikleri için de burası boş. Eğer bir problem olmasaydı binlerce insan Mescid-i Aksa’ya gidiyor olurdu" diye konuştu.

Kaynak: AA