İsrail'in Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın başlattığı saldırılar sonucunda yaralanan kişi sayısının 3.968'e çıktığını duyurdu.

Resmi bir bildiriyle kamuoyuna sunulan bilgide, "Son verilere göre, hastanelere sevk edilen yaralı sayısı; 26'sı hayati tehlike taşıyan, 310'u ciddi, 710'u orta derecede ve kalanı ise hafif yaralı olmak üzere toplamda 3.968 kişiye ulaştı." ifadeleri kullanıldı.

Aynı açıklamada, şu an için hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının 89'u ciddi, 181'i orta ve 81'i hafif olmak üzere toplam 351 olduğu belirtildi.

Daha önce yapılan duyurularda, Gazze'den gerçekleştirilen saldırılar sonucu 286'sı asker olmak üzere 1.300 İsraillinin hayatını kaybettiği ve 3.436 İsraillinin yaralandığı kaydedilmişti.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı birimi olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı" isimli geniş çaplı bir saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail'e doğru sayısız roket fırlatıldı. Filistinli Kassam Tugayları mensupları, Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Geçiş Noktası'na ani bir baskın yaparak kontrolü ele aldı.

Kassam Tugayları, kontrolü ele aldıktan sonra İsrail'in iç bölgelerine sızdı. İsrail ordusu da karşılık olarak Gazze'ye çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Gazze'den yapılan bu saldırılar sonucunda 286'sı asker 1300 İsrailli hayatını kaybetti, 3968 İsrailli yaralandı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, halen hastanelerde 89'u ağır, 181'i orta ve 81'i hafif olmak üzere toplam 351 yaralının tedavi gördüğünü bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırıları sonucunda Gazze'de 2750 kişinin yaşamını yitirdiğini, 9700 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in işgali altında bulunan Batı Şeria'da, İsrail askerleri ve Yahudi yerleşimcilerin eylemleri sonucu 58 Filistinli hayatını kaybetti, yaklaşık 1250 kişi yaralandı.

İsrail'in bu saldırıları sırasında Gazze'de 9, Lübnan'da ise bir gazeteci hayatını kaybetti.

Lübnan'ın güney sınırında, 8 Ekim'den itibaren Hizbullah ile İsrail ordusu arasında yaşanan çatışmalarda ise 3 sivil, 4 Hizbullah militanı ve 2 Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu yaşamını yitirdi. Lübnan'dan yapılan saldırılarda 3 İsrail askeri öldü.

Kaynak: AA