İsrail 7 Ekim'den bu yana bombardıman aldığı Gazze'ye gece saatlerinde de karadan baskın düzenliyordu. Günlerdir devam eden baskınların ardından İsrail ordusu beklenen kara harekatının başladığını yayınladığı bir video ile duyurdu.

GAZZE KISKACA ALINDI

ABD merkezli New York Times ise gizli tutulan kara operasyonunun geçtiğimiz cuma akşamı başladığını duyurdu. İsrail ordusunun bilinçli olarak büyük bir operasyona girişmediği ve kamuoyuna bilgi vermediği ifade edildi. İsrail askerlerinin Gazze'yi hem kuzeyden hem güneyden aynı anda kuşatarak bir kıskaç harekatına giriştiği belirtildi.

israil-kara-op (1)

GİZLİ OPERASYON CUMA GÜNÜ BAŞLADI

İsrail ordusunun cuma günü start verdiği operasyonda bilinçli olarak küçük faaliyetlerle baladığı belirtildi. İsrailin hem kuzeyden hem güneyden girerek Hamas'ı bir kıskaç operasyonuya avlayacağı ifade edildi.

İsrail ordusu Gazze sınırına askerlerin girdiğini kabul etse de sahadaki durumu işgal olarak tanımlamaktan kaçınıyor. NY Times'a konuşan savaş uzmanı Andreas Krieg, "Her şey karanlıkta gerçekleşiyor. İsrail'in içinde bile sadece ufak bir grup neler olduğundan haberdar." dedi.

ÜÇ AŞAMALI KARA OPERASYONU

King's College'de görev yapan Andreas Krieg'e göre bu stratejik müphemliğin üç ana sebebi var,

İlki Hamas'ı İsrail'in bir sonraki adımları konusunda bilgisiz bırakmak. İkincisi hem içeriden hem dışarıdan gelecek baskıyı azaltmak. Üçüncüsü ise Hizbullah'ın müdahalesinin önüne geçmek.

ELEKTRİK VE İLETİŞİMİN KESİLMESİ HAMAS'I YERALTINA ÇEKMEK

İsrail ordusu cuma günü Gazze'yi karartmıştı. İnternet ve telefon hizmeti kesilmiş, ardından yoğun bir bombardıman başlatılmıştı. Krieg'e göre bununla Hamas savaşçılarının yeraltına çekilmesi hedeflendi.

israil-kara-op-iha

Ardından İsrail zırhlıları ve az sayıda elit birlikleri Gazze'ye doğru ilerledi. İsrail sadece Gazze'yi değil Tel Aviv'i de karanlığa gömdü. Cuma günü ordu sözcüleri gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

KARADA ÇATIŞMADAN KAÇINILIYORDU

Ancak cumartesi günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu operasyonun ikinci aşamasının başladığını resmen duyurdu.

Hem Hamas hem İsrail ordusu çatışmalara ilişkin sınırlı görüntüler paylaşıyor. İki tarafın görüntülerinde öne çıkan ortak bir nokta var o da karada çatışmaların çok az yaşanması.

İSRAİL HAMAS'I ÇEMBERE ALIYOR

İsrail hem Sderot'un karşısındaki Beyt Hanun'dan hem kuzey Gazze'nin güney bölgesinden iki ayrı zırhlı birliği harekete geçirdi. Amaç Hamas militanlarını kıskaç altına alarak Gazze'nin kuzeyini terketmelerini engellemek.

İsrail her düzeyde Hamas'ı yokedeceğini defalarca tekrar etti. Bundan sonraki süreçte uzun bir savaş dönemi Orta Doğu'yu kasıp kavuracak.

ASIL SINAV İSRAİL ORDUSU GAZZE'YE GİRDİĞİNDE BAŞLAYACAK

Uzmanlara göre ise İsrail ordusu bu arzusuna asla ulaşamayabilir. Dr. Krieg, "Asıl sınav İsrail kuvvetleri Gazze'ye girdiğinde başlayacak. Henüz durumların oldukça pisleştiği şehir savaşı aşamasına gelmedik" ifadelerini kullandı.

Amos Yadlin, İsrail ordusunun tutumunu, "Bu 2. Dünya Savaşı'nda gördüğümüz gibi hızlı bir yarma harekatı değil. Oldukça yavaş bir herekat ve bütün teröristleri öldürdüğümüzden emin olmak istiyoruz. Tünelleri temizleyip, askerlerimizi koruyacağız. Buralarda hızlı ilerlemek akıllıca değil." sözleriyle açıkladı.