İsrail ordusu, 7 Ekim Cumartesi sabahından bu yana Gazze'yi vurmaya devam ederken, İsrailli askeri ve siyasi yetkililer, bu süreçte Hamas'la ilgili öngörülerinde hata yaptıklarını itiraf ettiler ve bu konuda sorumluluk üstlenmeye hazır oldukları mesajını verdiler.

Nitekim Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, daha önce "Hamas hareketinin caydırıldığını" söylediğinde hata ettiğini dile getirdi.

Hanegbi, 14 Ekim'de İsrail medyasında yer alan açıklamalarında, İsrail'in 7 Ekim'de ağır bir darbe aldığını belirtti.

''HATA ETTİK, DARBE ALDIK''

Son saldırılardan önce söylediği "Hamas'ın caydırıldığı ve daha fazla meydan okumanın sonuçlarını bildiği" yönündeki ifadelerine işaret eden Hanegbi, şunları kaydetti;

 "Hamas'ın caydırıldığını söylediğimde hata ettim. Ve bu, Duvarların Koruyucusu operasyonunda (İsrail'in 2021'deki Gazze saldırılarında) sert darbe alan Hamas'ın ders aldığını zannettiğimiz geçen yıllar boyunca ve daha çok son dönemde tüm değerlendirmelerde yapılan hataları yansıtıyor." 

''HALKIMIZI KORUMAKTA BAŞARISIZ OLDUK''

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de 15 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında, ülke yönetimi ve güvenlik sisteminin halkı korumakta başarısız olduğunu belirterek sorumluluğu üzerine aldığını söyledi.

Aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi lideri Smotrich, şu ifadeleri kullandı;

"Şunu dürüstçe itiraf etmeliyiz; devlet yönetimi ve güvenlik sistemi başı öne eğik biçimde başarısız oldu. Halkımızı korumakta başarısız olduk." 

''GEREKLİ UYARILARI YETERİNCE YAPAMADIK''

İsrail iç istihbarat teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Başkanı Ronen Bar, 14 Ekim'de teşkilat mensuplarına yönelik mesajında, Hamas'ın 7 Ekim'deki önlenemeyen saldırısının sorumluluğunu kabul ederken ''Saldırının engellenmesini sağlayacak gerekli uyarıları yeterince yapamadık. Kurumun başındaki kişi olarak sorumluluğu kabul ediyorum. Soruşturmaların zamanı gelecek ama şimdi savaşma vakti." ifadelerini kullandı.

''NETENYAHU HEMEN İSTİFA ETMELİ''

Şin Bet Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve bakanların sorumluluğu kabul ettiğini, yalnızca Netanyahu'nun bundan kaçtığı ifade eden Caspit, Başbakan'ın sorumluluktan kaçmasının mümkün olmadığını vurguladı.

İsrailli gazeteci ve yazar Nehemia Strasler, Haaretz gazetesindeki yazısında, Netanyahu'nun saldırılar başladığından bu yana tüm hareketleri ve tutumunun yalnızca iktidarda kalma amacı taşıdığını, bunun savaşta zaferi getirmeyeceğini ve Netanyahu'nun bir an önce istifa etmesi gerektiğini belirtti.

"Yarın değil, gelecek hafta değil, Netanyahu hemen istifa etmeli." ifadelerini kullanan Strasler, Netanyahu'nun ülkeyi yönetmekte başarılı olmadığını, yönetimde kalmasının İsrail devleti ve halkının varlığı için tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kaynak: TRHABER