İsrail ordusunun gece boyunca Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki hastanelere yaptığı baskınlarda 2 Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlayan saldırılarında 24. güne girilirken baskınlardan zarar görenler arasında Türk hastanesi de yer aldı.

2 FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail askerleri tarafından gece saatlerinde işgal altındaki Batı Şeria’ya bağlı Cenin şehrindeki İbni Sina Hastanesi’ne baskın düzenlendi. İsrail askerlerince açılan ateş sonucu 2 Filistinli hayatını kaybederken, en az 9 kişi yaralandı. 

AW064988_08

20 FİLİSTİNLİ TUTUKLANDI

İsrail işgali altındaki Batı Şeria bölgesinin başkenti Ramallah şehrine düzenlenen baskında ise 20 Filistinli tutuklandı. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 114 kişi hayatını kaybederken, bin 600 kişi tutuklandı.

İSRAİL'DEN TÜRKİYE-FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİNE SALDIRI

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Direktörü Subhi Sukeyk, hastanenin çevresine düzenlenen hava saldırılarından dolayı hastanenin büyük hasar aldığını ifade etti. Gazze Şeridi’nde kanser hastalarının tedavi gördüğü tek hastane olan Türkiye-Filistin Hastanesi’nde geçen haftalarda yakıt eksikliği nedeniyle bazı bölümlerin kapatıldığı belirtildi. Nüfusu 2.3 milyon olan Gazze Şeridi’nde 9 bin kanser hastası olduğu öngörülüyor.

İSRAİL'İN SALDIRILARI İLE İNANÇ MERKEZLERİ YIKILDI

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği hava saldırılarında 47 cami ve 7 kilise yıkılırken son 3 haftada bölgedeki 203 okul ve 80 devlet dairesi vuruldu. Ayrıca İsrail uçaklarının bombardımanı sonucu 32 bin bina yerle bir oldu.