İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu El-Mevasi bölgesindeki çadırları hedef aldığı saldırıda ilk belirlemelere göre en az 21 Filistinli hayatını kaybetti. Refah Acil Durum Komitesi'nden alınan bilgiye göre, İsrail, Refah'ın batısındaki Mevasi sahil bölgesinde tehcir edilen Filistinlilerin kaldığı çadırları bombaladı. Saldırıda ilk belirlemelere göre çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

SALDIRI ALANINDAKİ DURUM

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, saldırı alanında çok sayıda yaralı ve cesedin yanı sıra çevrede insan kalıntıları bulunuyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hedef alınan çadırlar Refah'ın batısındaki Amerikan sahra hastanesine yaklaşık 100 metre mesafede bulunuyor.

GÜVENLİ BÖLGE TANIMLAMASI

İsrail'in daha önce Mevasi bölgesini "güvenli" olarak tanımlamıştı. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, 11 Mayıs'ta X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, İsrail ordusunun Hamas'a saldırı başlatacağını ve bu nedenle söz konusu bölgelerde yaşayanların belirlenen "güvenli bölgelere" yönelmeleri çağrısında bulunmuştu. Adraee, Refah kentinin doğusundaki Şabbura ve Refah kampları, İdari, El-Cenine ve Hırbet Ads gibi mahallelerdeki yerinden edilmiş Filistinlilerin derhal El-Mevasi bölgesine gitmelerini istemişti.

Editör: Mevlüt Peker