Gazze Şeridi'nde İsrail'in hedef aldığı En-Nur el-Muhammedi Camisi'nin vurulmasının ardından, savaşın patlak verdiği 7 Ekim tarihinden bu yana tahrip edilen cami sayısı 32'ye çıktı.

Gazze'deki Filistin İçişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, İsrail jetleri, Gazze'nin kuzey kesiminde yer alan Şeyh Rıdvan Bölgesi'nde En-Nur el-Muhammedi Camisi'ni hedef aldı. Bu hücumda yaralanan sivillerin olduğu aktarıldı. Aynı bölgede bir konuta yapılan saldırıda da can kayıpları ve yaralanmaların meydana geldiği belirtildi.

Daha önceki bir açıklamada Bakanlık, Gazze'de İsrail'in düzenlediği operasyonlar neticesinde tahrip edilen cami sayısının 31 olduğunu ifade etmişti.

GAZZE’DE İSRAİL ŞİDDETİ

7 Ekim'de başlayan olaylarla beraber Gazze'de İsrail saldırıları sonucunda ölen Filistinli sayısı 4 bin 700'ü aştı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı ve sınır bölgelerine baskın düzenlendi.

İsrail ordusu, bu baskına karşılık olarak Gazze'ye geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den gelen saldırılar sonucunda 308’i İsrail askeri olmak üzere 1405 İsrailli hayatını kaybetti, 5 bin 132 İsrailli yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye yönelik bu saldırılarda özellikle 2 bin 55'i çocuk ve 1119’u kadın olmak üzere toplamda 5 bin 87 kişinin öldüğünü bildirdi. Bu olayların yanı sıra Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 90 Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca, Gazze saldırıları sırasında 18 gazeteci de yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında son zamanlarda da çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi, bir gazeteci ve 3 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan'dan gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil öldü.

Kaynak: AA