Filistin Sağlık Bakanlığı, işgalci İsrail'in tam abluka uyguladığı Gazze’deki şiddetli saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının son 1 tam günde 298 artışla 7326'ya yükseldiğini duyurdu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den bu tarafa gerçekleştirdiği saldırılarda yaşanan can kayıplarından 3038’inin bebek ve çocuk olduğu bilgisini verdi.

GAZZE'DEKİ CAN KAYBI DAĞILIMI: 3038'İ ÇOCUK, 1726'SI KADIN, 414'Ü YAŞLI

Gazze'nin Sağlık Bakanlığı temsilcisi Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları hakkında son gelişmeleri paylaştığı bir basın açıklaması düzenledi.

Kudra'ya göre, 7 Ekim tarihinden itibaren İsrail'in saldırıları sonucunda Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısı; 3 bin 38 çocuk, 1.726 kadın ve 414 yaşlı dahil olmak üzere toplamda 7 bin 326'ya ulaştı. Bu saldırılar sonucunda 18.967 kişi de yaralandı. Kudra, son 24 saat içinde 298 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, İsrail'in 41 farklı bölgede katliam gerçekleştirdiğini belirtti.

AİLELERE YÖNELİK SALDIRI

İsrail'in bu süre zarfında Gazze'de 772 farklı aileden toplamda 5 bin 500 kişiyi hedef aldığını aktaran Kudra, bu saldırılarda birçok binanın yıkıldığını, bu yıkımların altında kalanlar için 940 çocuk da dahil olmak üzere toplamda 1.700 kayıp bildirimi yapıldığını ifade etti.

SAĞLIK HİZMETLERİ HEDEFTE

Kudra, İsrail saldırılarının sadece sivilleri değil sağlık hizmetlerini de hedef aldığını belirtti. Bu kapsamda, 104 sağlık personelinin hayatını kaybettiğini ve 25 ambulansın kullanılamaz duruma geldiğini bildirdi. Kudra ayrıca, İsrail'in 57 sağlık tesisi hedef aldığını ve yakıt yetersizliği ya da doğrudan saldırılar sonucunda 12 hastane ve 32 sağlık merkezinin faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını aktardı.

ACİL YAKIT VE MALZEME İHTİYACI

Gazze'deki sağlık kuruluşlarındaki yakıt eksikliği nedeniyle binlerce hasta ve yaralının risk altında olduğunu belirten Kudra, İsrail'in, tıbbi yardım malzemelerinin ve yakıtın Gazze'ye ulaşımını engelleyerek bu durumu bir saldırı taktiği olarak kullandığını vurguladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI DÜN KİMLİKLERİ AÇIKLAMIŞTI

Önceki gün habercilerin, İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarının sivil kayıplara yol açtığını hatırlatması üzerine ABD Başkanı Joe Biden, "Filistinlilerin kaç kişinin öldürüldüğü konusunda doğruyu söylediğine dair hiçbir fikrim yok. Masumların öldürüldüğüne eminim. Bu, savaş açmanın bedeli. Filistinlilerin kullandığı bu rakama güvenmiyorum" demişti.

Filistin Sağlık Bakanlığı ise ABD Başkanı Joe Biden’ın binlerce bebek ve çocuğun ölümünü inkar ederek, savaş suçlusu İsrail’in yanında durması üzerine içinde ölenlerin kimlik ve kütük bilgilerinin de yer aldığı 212 sayfalık rapor yayımlamıştı.

SAĞLIK BAKANLIĞINDAN ACI RAPOR: 7 BİN 28 CAN KAYBI

Sağlık Bakanlığı, 7-26 Ekim tarihleri arasındaki olaylarda meydana gelen can kayıplarına dair ayrıntılı bir rapor ortaya koydu. Rapor, bu kritik süreçte 7 bin 28 insanın yaşamını yitirdiğini gösterdi, bunların 2 bin 913'ü masum çocuklardı.

CİNSİYET DAĞILIMI VE KİMLİKSİZLER

Raporun içeriğinde, yaşamını yitirenlerin cinsiyete göre dağılımı da yer aldı. Bu bağlamda, 3 bin 129 kadının ve 3 bin 899 erkeğin hayatını kaybettiği ifade edildi. Ancak 281 kişinin kimliği saptanamadı.

Rapor kapsamında verilen bu bilgiler, yalnızca tespit edilip kayda geçirilen kişilere aittir. Enkaz altında olanlar ya da kayıtlara geçmeyenler bu istatistiklere dahil edilmedi.

ÖLÜMLERİN TARİHSEL DAĞILIMI

Açıklanan raporda, ölen bireylerin isimleri, yaşları ve kimlik bilgileri detaylandırıldı. İstatistiklere göre, 25 Ekim en karanlık gün olarak öne çıktı: Bu gün içerisinde 756 kişi yaşamını yitirdi, bu trajik rakamın içinde 344 çocuk vardı.

BİLGİLERİ PAYLAŞMA KARARI

Sağlık Bakanlığı'nın bu raporu yayınlamadan önce, Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail ve ABD'nin Gazze'de gerçekleşen ölüm sayılarına ilişkin endişelerine cevaben bu verilerin açıklanacağını belirtti.

Kaynak: AA