Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), İsrail Savunma Bakanlığının resmi sosyal medya hesabından paylaşılan "El Halil'de tutuklanan kişinin silahına el konuldu" iddiasıyla ilgili açıklama yaptı.

SİLAH GERÇEK DEĞİL

DMM, İsrail Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabında yayınlanan görüntülere ilişkin yaptığı açıklamada, "El Halil'de tutuklanan bir kişinin silahına el konuldu" şeklinde yayınlanan görüntülerdeki silahın gerçek olmadığının tespit edildiğini belirtti.

OYUNCAK SİLAH OLDUĞU BELİRLENDİ

Açıklamada, "Bahse konu paylaşımdaki fotoğrafta tüfek olduğu iddia edilen silahın, aslında oyuncak olduğu ve birçok oyuncak sitesinde satışta olduğu belirlenmiştir." denildi. DMM, bu tür paylaşımların İsrail'in Gazze'de işlediği soykırımı meşrulaştırmak ve dünya kamuoyunu manipüle etmek amacıyla yürüttüğü propaganda kampanyalarının bir parçası olduğunu ifade etti.

KAMUOYUNU UYARDI

DMM, kamuoyuna yaptığı uyarıda, "İsrail'in bu tür manipülatif paylaşımlarına itibar etmeyiniz." ifadelerini kullandı. İsrail'in Gazze'deki eylemlerini haklı çıkarmaya yönelik dezenformasyon çabalarına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, doğru bilgilendirme ve manipülasyona karşı toplumu bilinçlendirme görevini sürdürmeye devam ediyor.