Suriye'deki askeri birimlere misilleme olarak İsrail hava kuvvetlerinin saldırı düzenlediği bildirildi.

İsrail askeri yetkilileri, savaş jetlerinin, Suriye ordusuna ait bazı askeri yapıları ve havan mevzilerini vurduğunu açıkladı.

Golan Tepeleri'nde dün, Suriye'den gelen iki roketin boş bir araziye düştüğü ve bu olaya hemen karşılık verildiği öğrenilmişti.

Yedioth Aharnoth gazetesinin haberine göre, Golan Tepeleri'ne yönlendirilen bu iki roketin, Suriye'nin Dera bölgesinde konuşlu İran destekli milisler tarafından atıldığı iddia edilmişti.

SURİYE: 8 ASKERİMİZ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye resmi makamlarından gelen bilgilere göre, İsrail'in Dera bölgesine gerçekleştirdiği hava harekâtında 8 asker hayatını kaybetti.

Suriye'nin resmi medya organları, İsrail'in gece yarısı 01.45'te Golan Tepeleri'nden Dera'nın kırsalındaki askeri hedeflere yönelik hava saldırısında 8 askerin yaşamını yitirdiğini, 7 askerin de yaralandığını duyurdu. Aynı kaynaklara göre, bu saldırıda ciddi maddi hasar da oluştu.

İsrail ordusu bu saldırıyı teyit ederek, Suriye'den kendi topraklarına roket fırlatılmasının ardından Suriye ordusunun bazı askeri hedeflerine operasyon düzenlediklerini belirtti.

NE OLMUŞTU?

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "Aksa Tufanı" adını verdikleri harekatı başlatmasının yankıları sürüyor. Bu harekatın ardından İsrail kuvvetleri, Ekim ayı içerisinde Şam ve Halep'teki bazı hava ulaşım noktalarına operasyon düzenledi.

Suriye içerisinde, 2011 yılından beri süregelen iç çatışmanın başlangıcından itibaren İsrail, özellikle İran'ın destek verdiği gruplara ve Suriye ordusunun bazı askeri mevzilerine yönelik hava harekâtları gerçekleştirdiği biliniyor.

Bu tür operasyonlarda İsrail yönetimi, genelde bir açıklama yapma eğiliminde değil.

Dera ili ise, 2018 yılından itibaren Suriye ordusunun ve ona destek veren güçlerin denetiminde.

Kaynak: AA-İHA