İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari İsrail ordusunun rehine aramak için Gazze'de kara baskınına başladığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Hagari, "Kara güçleri rehine aramak için Gazze'ye girdi. Rehineler için sınırlı kara baskını yapılıyor." diye konuştu.

İsrail ordusu, Gazze'de 222 rehinenin bulunduğunu ileri sürüyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, ellerinde 200 ile 250 arasında rehine bulunduğunu açıklamış, rehinelerin farklı noktalarda tutulduğunu söylemişti.

GAZZE'DE ARTAN ŞİDDET

7 Ekim'de başlayan olaylarla beraber Gazze'de İsrail saldırıları sonucunda ölen Filistinli sayısı 4 bin 700'ü aştı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim'de İsrail'e geniş kapsamlı bir saldırı başlattı. Bu saldırıda Gazze'den İsrail'e binlerce roket fırlatıldı ve sınır bölgelerine baskın düzenlendi.

İsrail ordusu, bu baskına karşılık olarak Gazze'ye geniş çaplı bir saldırı başlattı. Gazze'den gelen saldırılar sonucunda 1400 İsrailli hayatını kaybetti, 5 bin 132 İsrailli yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye yönelik bu saldırılarda özellikle çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplamda 4 bin 700 kişinin öldüğünü bildirdi. Bu olayların yanı sıra Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve yerleşimcilerin saldırıları sonucunda 90 Filistinli hayatını kaybetti. Ayrıca, Gazze saldırıları sırasında 18 gazeteci de yaşamını yitirdi.

İSRAİL-LÜBNAN ÇATIŞMASI

İsrail-Lübnan sınırında son zamanlarda da çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda 24 Hizbullah üyesi, bir gazeteci ve 3 sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan'dan gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil öldü.