İsrail'in önceki iç istihbarat şefi Yakov Peri, Gazze Şeridi'nde tutulan İsrailli esirler hakkında Hamas'a aracılar aracılığıyla iletişim kurduklarını fakat henüz bir cevap almadıklarını belirtti.

Peri, AA'ya verdiği demeçte, İsrail'in bu konuda doğrudan Hamas ile temasa geçmediğini, fakat aracılar üzerinden mesajlaştıklarını ifade etti.

200'den fazla İsraillinin esir alındığı bir durumun daha önce yaşanmadığını vurgulayan Peri, "İsrail'in insani bir yaklaşım sergileyerek Hamas'ı da aynı şekilde hareket etmeye teşvik etmesi gerektiğini" dile getirdi.

Peri, İsrail'in Hamas'a, yaralı, yaşlı ve genç esirler için insani koridor oluşturma teklifinde bulunduğunu, ancak bu teklife henüz bir cevap alınmadığını belirtti.

Hamas'ın bir cevap vermesi durumunda ne tür bir teklifte bulunduklarına dair bir soruya, Peri "Hamas cevap verip bir bedel belirtirse, biz de bu konuda pazarlık yaparız." dedi.

Hamas'ın İsrailli esirlerin sağlık durumunu yakından izlediğini ve onların serbest bırakılması için yüksek bir bedel talep edeceğini belirten Peri, İsrail ordusunun kara harekatının esirlerin güvenliği açısından olumlu ya da olumsuz olabileceği konusunda farklı görüşlerin olduğunu ifade etti. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden'ın yaklaşan İsrail ziyareti öncesinde bir kara harekatının gerçekleşmeyeceğini belirtti.

Kaynak: AA