Gazze Şeridi'ne potansiyel bir kara operasyonunun işaretleri İsrail hükümetinden geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın son açıklamaları, Gazze'ye yönelik askeri harekatın eşiğinde olduklarını ortaya koydu.

Başbakan Netanyahu, Gazze sınırının hemen yanında konuşlanmış birlikleri ziyaret etti.

Netanyahu'nun bu ziyareti sırasında çekilen bir fotoğrafı X sosyal medya platformunda paylaşarak altına "Hazırız" notunu düştü.

"GAZZE'Yİ YAKINDAN GÖRMEYE HAZIR MISINIZ?"

Yoav Gallant, İsrail'in Savunma Bakanı olarak Gazze sınırında bulunan askeri birliklere moral ziyaretinde bulundu.

Birliklerle yaptığı konuşmada Gallant, "Gazze'ye şu an dışarıdan bakıyorsunuz. Ancak kısa süre içerisinde onu içten de gözlemleme fırsatınız olacak." şeklinde konuştu.

Aynı zamanda, Lübnan sınırındaki Hizbullah ile olan gerginliğe de değinen Gallant, "Eğer Hizbullah bir çatışma başlatmayı düşünüyorsa, Gazze'nin mevcut durumuna dair fotoğraflara göz atmalı." şeklinde uyarıda bulundu.

İSRAİL SALDIRILARI SÜRÜYOR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 77 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda ise 12 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne 17 Ekim'de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28'i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA