İsrail Savunma Bakanlığı, 7 Ekim tarihinden itibaren ülkeye gelen silah ve cephane miktarının 1000 tonu aştığını duyurdu.

Resmi açıklamada, 7 Ekim'de İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "Aksa Tufanı" operasyonunu başlatmasının ardından, İsrail'e askeri yardım amaçlı çok sayıda uçak indiği belirtildi. Bu sabah Ramon Havalimanı'na iniş yapan ve tıbbi ekipmanlar ile askeri ambulans taşıyan kargo uçağının, bu süreçte ülkeye gelen 45'inci uçak olduğu vurgulandı.

Bu süre zarfında İsrail'e taşınan toplam silah ve cephane miktarının 1000 ton olduğu ifade edildi. Ancak, bakanlığın açıklamasında, ABD'nin bu miktarın içerisinde ne kadarlık bir yardımda bulunduğuna dair net bir bilgi paylaşılmadı.

Washington yönetimi, 7 Ekim'den bu yana 2 kargo uçağıyla İsrail'e mühimmat ve zırhlı araçlardan oluşan askeri yardım göndermişti.

ABD tarafından gönderilen yeni askeri yardımlar dün İsrail'e ulaşmıştı. İsrail Savunma Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin İsrail’e tahsis ettiği askeri yardım paketi çerçevesinde gönderilen zırhlı ciplerin ilk sevkiyatının alındığını bildirmişti.

TÜRKİYE, GAZZE’YE 3 UÇAK İNSANİ YARDIM GÖNDERMİŞTİ

Gazzeli siviller için Türkiye'nin insani yardımlarını taşıyan üçüncü uçak, 14 Ekim cumartesi günü Mısır Uluslararası Ariş Havalimanı'na inmişti.

MSB (Milli Savunma Bakanlığı), Türk Kızılay ve AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi) Başkanlığı iş birliğiyle Ankara'dan kalkan askeri uçakla taşınan yardım malzemelerinin halen İsrail engelini aşarak Gazzelilere ulaştırılması bekleniyor.

Kaynak: AA