Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrail askeri kaynaklarınca Gazze'de yer alan Şifa Hastanesi önünde hedef alınan ambulansların Hamas üyelerini taşıdığı yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Yapılan resmi açıklamaya göre, İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü'nün bir Amerikan haber kanalı olan FOX News'te dile getirdiği, "Hastanenin önünde vurulan ambulansların terör örgütü Hamas mensuplarını taşıdığı ve operasyonun çok sayıda örgüt üyesinin etkisiz hale getirilmesiyle sonuçlandığı" iddiası yalanlandı.

Açıklamada, Şifa Hastanesi'nin altında Hamas'a ait bir komuta merkezi olduğu iddiasıyla İsrail'in bölgede sivil yapıları indiscriminately bombaladığı ve bu süreçte on binlerce masum sivilin sığındığı hastaneyi hedef aldığı bilgisine yer verildi.

Bu suçlamaların, sosyal medya ve internet üzerinden yayılan kaynağı belirsiz görüntü ve ses kayıtlarıyla desteklenmeye çalışılsa da, İsrail tarafından kesin ve inandırıcı bir delille sunulamadığı vurgulandı.

HASTANE SALDIRISINA ULUSLARARASI TEPKİLER

Merkezin ifadelerine göre, "4 Kasım'da Şifa Hastanesi'nin ana girişi İsrail hava kuvvetleri tarafından bombalandığında, 13 masum insan yaşamını yitirirken, 26 kişi de yaralandı. İsrail'in, ambulansların terörist taşıdığı yönündeki iddiaları, saldırı anına ait görüntüler ve uluslararası arenada saygın kuruluşların raporlarıyla çürütülmüştür."

Merkezin açıklamasında ayrıca, dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere de yer verildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ambulanslara yönelik saldırı karşısında duyduğu şoku ifade ederken, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu Başkanı Francesco Rocca, sivillerin ve sağlık kuruluşlarının korunması gerektiğini belirtti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise saldırı haberinin kendisini derinden sarsmış olduğunu ve olay yerinden çekilen görüntülerin son derece üzücü olduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA